banner200
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Eylül 2017 Çarşamba 16:17
IKBY'de muhalefetten Kerkük'te çatışma uyarısı
banner188
banner213

ERBİL

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel), 25 Eylül referandumunun ertelenmesi talebini yineledi, aksi takdirde Kerkük ile diğer tartışmalı bölgelerde çatışma çıkabileceği uyarısı yaptı.

İki parti tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, "Referandum, ulusal hedeflere ulaşmak için bir araçtır. Ancak böylesi karmaşık ve geleceğin belirsiz olduğu bir süreçte referandum yapılması sadece (ulusal hedeflere ulaşma) stratejisiyle örtüşmediği gibi, halkımızın bugünü ve geleceğine karşı atılan tehlike bir adımdır." ifadeleri kullanıldı.

Referandumun ısrarla yapılması halinde IKBY'nin karşı karşıya kalabileceği tehlikelere işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Eğer referandum, Kerkük ve tartışmalı bölgelerde düzenlenirse savaş ve gerginlik çıkıp o bölgelerin kaybedilmesi riski söz konusu olabilir. Peşmerge'nin Irak ordusu ve silahlı gruplarla karşı karşıya gelmesi halinde Kürdistan Bölgesi'nin birçok yerinde istikrar bozulur. Halkın durumunu iyileştirmek için atılan bu adım aksine omuzlarındaki yükü artırıp daha çetin bir duruma sokabilir. Referandum meselesinde farklı görüşlerin olmasından dolayı halkımız arasında büyük bir cepheleşme yaşanacak, toplumun birliğinde büyük çatlaklar meydana gelecektir. Daha sonra bu çatlakların kapatılması çok uzun sürecek ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkacaktır."

Uluslararası toplumun ara buluculuk tekliflerinin kabul edilmesi çağrısı yapılan açıklamada referandumun ertelenip daha uygun zemin oluşturulması talep edildi.

Muhabir: İdris Okuducu

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 20.09.2017 16:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol