banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Eylül 2017 Pazar 12:37
İhracatlık kuru incirde fiyatlar yükselişte
banner188
banner213

AYDIN - Ferdi Uzun

Kuru incirde bu yıl sezonun geç başlaması ve ihracatlık ürün rekoltesinin azalması nedeniyle A kalite üründe üretici fiyatları 18 liraya kadar çıktı.

Türkiye'nin üretimi ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirde son yıllarda ABD ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen talebin artmasıyla fiyatlar da artışa geçti.

Geçen sezon ihracat fiyatlarının kilogram başına ortalama 4 dolara ulaştığı kuru incirde bu yıl iklimsel koşullar nedeniyle meyvelerin küçük kalması dış pazarda tercih edilen incir çeşitlerinde fiyatları daha da yükseltti.

Türkiye kuru incir ihracatının önemli bölümünü gerçekleştiren Akça Holding'in Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Göksan, AA muhabirine, bu yıl incirin büyüme döneminde etkili olan sert rüzgarların meyvelerin gelişimini durdurduğunu, ihracatta en yüksek değerle satılan iri incir bulmakta zorluk çektiklerini söyledi.

Bunun fiyatlara da yansıdığını, üreticiden 4-5 liraya aldıkları kuru incirin bu yıl 6-7 lira seviyesine çıktığını, iri incirde ise fiyatların 18 liraya kadar yükseldiğini kaydeden Göksan, fiyatların ihracatı olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

"Fiyat yükseldikçe risk de artıyor"

Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt ise 37 yıldır incir işiyle uğraştığını, daha önce fiyatların bu seviyeye çıktığını görmediğini anlattı.

Fiyat artışlarının sezonun geç başlaması ve bayram tatilinden kaynaklandığını düşündüğünü aktaran Aksüt, üreticinin geçen yıllara göre ürününü daha yavaş pazara indirdiğini, yeteri kadar incir gelmediğini gören tüccar ve ihracatçının da fiyat yükselttiğini savundu.

Aksüt, şöyle konuştu:

"Psikolojik olarak bu fiyat artışından herkes etkileniyor. İhracat yüklemeleri başladıktan sonra ne olur bilemeyiz. Benim görüşüm suni bir fiyat artışıdır. İncir geçen seneden fazlaysa neden fiyat artıyor ? Bunun net cevabı yok. Fiyat yükseldikçe risk de artıyor. İri incirin fiyatı 17-18 lira oldu. Bu üretici için iyi bir durum gibi gözüküyor ama aynı zamanda tehlikelidir çünkü fiyat yükseldikçe daha güçlü olanlar ayakta kalıyor."


Kaynak: AA

Son Güncelleme: 17.09.2017 12:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol