banner200
banner235
banner225
13 Şubat 2014 Perşembe 13:49
İflas erteleme başvurularında bir ilk yaşandı.
banner188
banner213
banner230

Mali zorluk yaşayan şirketlerin son 10 yıldır yaptıkları iflas erteleme başvurularında bir ilk yaşandı. Türkiye'nin dev şirketleri ile çalışan Kırcı Group 650 milyon TL'yi aşan borçla iflas erteleme istedi. Bu rakam, bugüne kadar yapılan başvurular arasındaki 'en yüksek borçlu' olarak kayıtlara girdi. Mahkeme şirketler hakkında tedbir kararı verdi; kayyum atadı.

Borcun önemli bir bölümü bankalara. İki kamu bankasının alacağı 300 milyon TL'yi aşıyor. Kırcı Jeneratör'ün müşterileri arasında Zorlu Center da bulunuyor. Marmaray'ın ikinci tüneli için de teklif veren Kırcı Group içinde girdiği mali darboğazı aşamayınca geçtiğimiz yıl sonunda mahkemenin yolunu tuttu. Tuzla Akfırat'ta bulunan Kırcı Jeneratör Satış ve Servis Hizmetleri A.S., Kırcı Elektronik Sanayi ve KRC Gayrimenkul Yatırım şirketlerinin borca batık olduğu bildirildi. Şirket avukatı Serkan Yelgin yaptığı başvuruda, şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için mahkemeden tedbir kararı istedi. 

Mahkeme, sunulan iyileştirme raporu yanı sıra bilirkişi raporu da istedi. Aralarında Prof. Dr. Selçuk Öztek'in de olduğu 4 kişilik heyet raporlarını mahkemeye sundu. Borçlar iki kamu bankasına Raporda üç şirketin ayrıntılı bilançolarına yer verildi. Şirketlerin borca batık olduğu raporda vurgulandı. 

Şirket bilançolarına göre üç şirketin toplam borcu 650 milyon TL'yi aşıyor. Söz konusu borcun yüzde 80'i aşan bölümü banka ve leasing şirketlerine. Alacaklı bankalar arasında yer alan 2 kamu bankasına olan borç ise 300 milyon TL'yi aşıyor. Grubun amiral gemisi konumundaki Kırcı Elektronik'in 2012'de 94,2 milyon TL net kâr geçen yıl ise 14,9 milyon TL zarar ettiği bilgisi raporda yer aldı. 

Mahkeme, bilirkişi raporunun sunulduğu 13 Aralık 2013'te üç şirket için de tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte, şirketler alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme, hukukçu Yurdakul Tuncer ile Mali Müşavir Serdar Kıyat'ı da kayyum olarak atadı. İflas erteleme kararı ise yapılacak yargılama sonrası verilecek. Mahkeme ilk duruşma için önümüzdeki 11 Subat'a gün verdi. 

Son 10 yılda bir çok iflas erteleme dosyasına bakan Av. Satılmış Şahin "Bu büyüklükteki bir borç için bir iflas erteleme görmedim. İlk kez duyuyorum bu büyüklükte bir rakam. Ki bugüne kadar önümüze gelen veya benim bildiğim 150-200 milyon liralık borçlardı. Burada rakam çok büyük. Bu borç hangi kaynaklarla karşılanacak ona bakmak lazım" dedi. 


Radikal Gazetesi

banner229
Son Güncelleme: 13.02.2014 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol