banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
10 Ekim 2016 Pazartesi 16:57
İçişleri Bakanı Soylu, şehit Fırat'ın ailesine başsağlığı diledi

HAKKARİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şemdinli'deki terör saldırısına ilişkin, "Tonlarca patlayıcıyı bir arabaya koyarak, insanlık dışı bir davranışla aldılar kardeşlerimizi. Orada sivilleri katletmek, sivil insanlarımızı öldürmeyi, vatandaşımızın güvenli şekilde yolda gitmesini engellemek istediler." dedi.

Soylu, beraberinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül ile terör saldırısında hayatını kaybeden Bahri Fırat'ın Üzümkıran Köyü'ndeki taziyesine katıldı.

Burada vatandaşlar tarafından, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Ne mutlu Türk'üm diyene" ve "Türkiye sizinle gurur duyuyor" sloganlarıyla karşılanan Bakan Süleyman Soylu, çocukları alınlarından öptü.

Fırat'ın yakınlarına "Başsağlığı" dileyen Soylu, burada yaptığı konuşmada, daha önce bölgeye gelmek istediğini ancak programının yoğunluğu nedeniyle bunun kısmet olmadığını anlattı.

Taziye nedeniyle bölgenin kahraman halkıyla buluştuğunu belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Geç geldiğimizi, bu sıcaklıkla geç buluştuğumuzu bir kez daha hepinizin huzurunda ifade etmek isterim. Bugün burada bir taziyede bulunmakla birlikte, aslında Allah'a inanan, bu milletin asaletine, ferasetine, birliğine inanan yiğit insanlarla beraberim. Cesur kadınlar, erkekler ve yarına cesurca adım atan çocuklarımızla beraberim. Bu tablo her şeyi anlatıyor. Bizim inancımız bazen çok konuşmayı hal diliyle anlatmayı ifade eder. Bu hal birliği içinde isyanımızda buradadır, itirazımız da buradadır, kudretliğimiz de buradadır."

"Taziyenin sahibi biziz"

"Bu tabloyu görenler, bizi birbirimizden ayıramayacaklarını bildikleri için tonlarca patlayıcıyla beraber canlarımızı bizden ayırmak istiyorlar." diyen Soylu, ülkede yaşayanların kendilerinden razı olmasının en önemli unsur olduğunu kaydetti.

Bakan Soylu, terör örgütü PKK'nın dün 15 insanı hainlikle bu dünyadan aldığını aktararak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tonlarca patlayıcıyı bir arabaya koyarak, insanlık dışı bir davranışla aldılar kardeşlerimizi. Orada sivilleri katletmek, sivil insanlarımızı öldürmeyi, vatandaşımızın güvenli şekilde yolda gitmesini engellemek istediler. Buraya Cumhurbaşkanımızın talimatıyla geldik. Onlar dün gece 'oradaki vatandaşımızı yalnız bırakmayın bizim selamlarımızı, taziye dileklerimizi iletin' dediler. Partimizin yöneticileri, paşalarımızla buraya geldik. Taziye sadece Üzümkıran'ın taziyesi değildir. Taziyenin sahibi biziz ve taziye aslında hepimizin 79 milyonluk büyük milletin taziyesidir. Allah şahittir, dün gece okunan Kur'anlar, Fatihalar, İhlaslar ve başsağlığı dilekleri memleketin her tarafından semayla buluşmuştur. Kim bu işlerin arkasında olursa olsun, bugün yapmak istediklerini Türkiye'de beceremedikleri için şu anda büyük bir fesat içindedirler. O fesatlarının da karşılığını inancımızla, birlik ve beraberliğimizle vereceğiz. Çocukların hayalleriyle buluşmalarını sağlayacağız. Sırt sırta vereceğiz bu camide aynı safta birbirimize omuz omuza verdiğimizde aldığımız enerji ve kuvveti birlikte alacağız. Bunların hepsinin üstesinden geleceğiz. Bütün dünyada bu fitneyi ve fesatı bu topraklara bulaştırmak isteyenler görecekler. Biz bu topraklarda huzuru temin ettiğimiz dakikadan itibaren Ortadoğu da huzur içinde olacaktır, komşularımız da."

Soylu, konuşmasının ardından saldırıda şehit düşen Bahri Fırat'ın oğlu Burak Fırat ile Ramazan ayında şehit edilen Ahmet Demircan'ın oğlu Okun Demircan'ı kucağına alarak sevdi.

İçişleri Bakanı Soylu, daha sonra saldırıda yaşamını yitiren Sinan Erbaş ve Kurban Bayramı'nda PKK'lı teröristlerce öldürülen AK Parti Milletvekili adayı Ahmet Budak'ın ailesine de taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Soylu, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Muhabir: Cemal Aşan, Mesut Varol

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 10.10.2016 16:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177