banner200
banner235
banner225
17 Aralık 2013 Salı 12:03
Hukukçular: Tutuklu vekiller kararı hukukun katliamı niteliğinde
banner188
banner213
banner230
Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemeleri'nde tutuklu vekiller için verilen kararı "hukukun katliamı" olarak nitelendiren Avukat Ercan Kanar, "Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekili Mustafa Balbay için 'Temsil hakkının engellenmesi' saptaması yapıyorsa, BDP'li milletvekilleri halkı temsil etmiyor mu?" diye sordu. Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Epözdemir ise, Balbay'ın tahliyesinin "kişisel başvuru olduğunu" ve "diğer milletvekilleri için emsal teşkil edemeyeceği" gerekçesini eleştirerek, "Anayasa Mahkemesi kararları resmi gazetede yayınlandıktan sonra yasama, yürütme ve yargı organları ile gerçek ve tüzel kişileri bağlar" dedi.

Diyarbakır 5 ve 6. Ağır Ceza Mahkemeleri'nin BDP'li tutuklu milletvekiller İbrahim Ayhan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım ve bağımsız vekil Kemal Aktaş için yapılan tahliye başvurularını reddetmesine hukukçuların tepkisi sürüyor. Avukat Ercan Kanar, BDP'li milletvekillerinin tutukluluk halinin devamı yönünde mahkemelerin karar vermesini "hukuk dışı bir karar" diye değerlendirerek, "Karar hukukun katliamı niteliğindedir. Anayasa Mahkemesi CHP Milletvekili Mustafa Balbay için 'Temsil hakkının engellenmesi' saptaması yapıyorsa, BDP'li milletvekilleri halkı temsil etmiyor mu?" diye sordu.

'Karar şovenist'

Kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5'inci maddesindeki "Özgürlük ve güvenlik hakkı" 6'ncı maddesindeki "Adil yargılanma hakkı" ve 19'uncu maddesini ihlal ettiğini belirten Kanar, kararı "şovenist" olarak nitelendirdi. Kanar, "Geleneksel Türk yargı pratiği farklı etnik kökenler için yargıda adli bir getto oluşturuyor. Halbuki, yargının evrensel hukuk kurallarına göre milliyetçi olmaması gerekiyor. Demokrasi ve özgürlüklerin oluşması yönünden yeni bir yargı engelidir" dedi. Kanar, kararın "barış sürecine" de zarar verecek nitelikte olduğuna işaret ederek, aksine yargının barış sürecine hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

'Yargı tarihine kara bir leke olarak geçti'


Özgürlükçü Hukukçular Derneği Başkanı Fırat Epözdemir ise, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin CHP Milletvekili Balbay'ın tahliyesinin "kişisel başvuru olduğunu" ve "diğer milletvekilleri için emsal teşkil edemeyeceği" gerekçesinin Anayasa'nın 153. Maddesi'nin son fıkrasındaki "Anayasa Mahkemesi kararları resmi gazetede yayınlandıktan sonra yasama, yürütme ve yargı organları ile gerçek ve tüzel kişileri bağlar" ifadesine aykırı olduğunu belirterek, Balbay için verilen tahliye kararının BDP milletvekilleri ve tüm seçilmişler için bağlayıcı nitelikte olduğunu dile getirdi. "Kararı uygulamamak AİHS'i, Anayasa'yı ve yasaları bilmemek ya da işine gelmemektir" diyen Epözdemi7r, kararın ülkede "kaos yaratma amacı" taşıdığına dikkat çekti. Epözdemir, kararı aynı zamanda milletvekilleri ve seçilmişlerin Anayasa'nın 67. Maddesi gereği "seçme, seçilme ve siyasi faaliyetlerde bulunma" hakkına ve seçmenlerin de serbest iradelerini açıklama hakkına müdahale olarak yorumladı. Verilen bu kararın Türkiye Cumhuriyeti yargı tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Epözdemir, verilen kararın hukuki olmadığını, kararın bir üst mahkemede düzeltileceğini umduğunu sözlerine ekledi. - [1267184] - DİHA
banner229
Son Güncelleme: 17.12.2013 12:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol