banner200
banner222
12 Mart 2014 Çarşamba 22:15
Hukuk Mesleğinin Geleceği Avrokatlığa İlk Adımını AB Bakanlığı'nda Attı
banner188
banner213
banner230

2005 yılından bu yana Türkiye-Avrupa Birliği (AB) arasında devam eden katılım müzakereleri, hukuk eğitimi alan üniversite öğrencilerinin hayatına da yeni bir bakış açısı ve anlayış getirdi. Son yıllara kadar Hukuk Fakültesi'nden avukat, hakim ya da savcı olma hayalleri ile mezun olan öğrencilerin yeni hedefi "avrokat" olmak. Türkiye ile AB arasındaki hukuki ilişkiler hakkında edindiği bilgiler ile Türkiye'yi gelecekte AB içinde temsil etmeyi hedefleyen İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Senem Ovalıoğlu, AB Bakanlığı Siyasi İlişkiler Daire Başkanlığı'nda yaptığı stajını başarı ile tamamladı.

Ülkemin menfaatlerini savunacağım

AB Bakanlığında edindiği staj deneyiminin mesleğine bakış açısında önemli bir farkındalık yarattığını ifade eden Ovalıoğlu, "Bir hukukçu için klasik meslekler olarak nitelenebilecek olan avukatlık, savcılık ve hakimlik dışında, ülkemin menfaatleri için hizmet edebileceğim avrokratlığın avantajlı yönlerini yaptığım stajla keşfettim" dedi. Müzakere süreci içinde 30'dan fazla fasılda görüşmelerin devam ettiğine değinen Senem Ovalıoğlu, Türkiye'nin katılım noktasındaki görünüşünün daha da üst seviyelere taşınabileceğini söyledi.

Mesleki yabancı dil çok önemli

Yılda yaklaşık 500 üniversite öğrencisinin staj yaptığı AB Bakanlığı'nın Uluslararası İlişkiler'den Hukuk'a pek çok alanda öğrenciye çok çeşitli kültür ile irtibat halinde olunması gereken bir staj olanağı sunduğunu hatırlatan Ovalıoğlu, "AB Bakanlığında İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmenin önemi çok büyük. O nedenle özellikle Hukuk alanında mesleki yabancı dilimin gelişmesi açısından da stajın büyük faydasını gördüm" diye konuştu.


sondakika

banner229
Son Güncelleme: 12.03.2014 22:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol