banner200
banner235
banner225
04 Nisan 2016 Pazartesi 11:07
“Hukuk devletinde böyle suç olmaz!”
banner188
banner213
banner230

 Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunun kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapan Hakim Mustafa Bağarkası, gerekçeli kararı açıkladı.

Bağarkası, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunun, anayasanın, “KanunÖnünde Eşitlik” ilkesini düzenleyen 10. maddesi ile “Hukuk Devleti” ilkesini düzenleyen 2.maddesine aykırı olduğunu vurguladı.

Kararda şöyle denildi: “Kamu görevi yürüten Cumhurbaşkanı’na yönelik hakaret suçları bakımından farklı yasal düzenlemenin bulunması, Anayasa’nın 10.maddesinde yazılı eşitlik ilkesinin ihlali niteliğinde örülmüştür. Cumhurbaşkanı’nın anayasa gereğince tarafsızlık yemini etmesi, bazı anayasal görevleri üstlenmesi ve devletin başı olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmesinin, onun siyasi bir aktör olması gerçeğini değiştirmeyecektir.”

4’ER YIL HAPİS İSTENMİŞTİ

İstanbulÜniversitesi öğrencileri NurayUçar ileÖzgür Yılmaz hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ten 4’er yıl hapis istemiyle dava açılmış, İstanbul 43’üncü Asliye CezaMahkemesi de dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne iletmeye karar vermişti.

Ümit TÜRK (DHA)

banner229
Son Güncelleme: 04.04.2016 11:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol