banner200
banner235
banner225
26 Mart 2014 Çarşamba 10:17
“Hükmün açıklanmasının geri bırakılması” bu kez mağdur etti
banner188
banner213
banner230
Muhammed Resül İşıker, avukatı Nihat Kılıç aracılığıyla açtığı davanın dilekçesinde, 6 Şubat 2014′de polis adayı olarak eğitim gördüğü Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulundan ilişiğinin kesildiği, gerekçe olarak da Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliğinin adaylarda aranacak özelikleri düzenleyen ilgili maddenin bendinde bulunan ”hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak” gösterildiği kaydedildi.

Yönetmelik bendinin hukuka aykırı olduğu, iptal edilmesi gerektiği savunulan dilekçede, İşıker’in, Sincan Çocuk Mahkemesinde “hakaret ve basit yaralama suçundan” yargılandığı, dava sonunda da hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümlerinin tatbik edildiği anlatıldı.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

“Müvekkilime verilen ceza “hükmün açıklanmasının ertelenmesi” kapsamında değerlendirilmiş olup kendisine ceza verilmemiş, 3 yıllık denetim süresine tabi tutulmuş, denetimli serbestlik süresinde herhangi bir yükümlülük yüklenmesine yer olmadığına karar verilmiştir.

Dolayısıyla iş bu olay nedeniyle müvekkilim hükümlü gibi sorumlu tutulamaz ve okulla ilişiği kesilemez. Çünkü müvekkilim hükümlü değildir ve herhangi bir ceza da almamıştır. Kesinleşmiş bir cezası da yoktur. Bu nedenle de kendisine hükümlüymüş gibi ceza verilemez.”

İşıker’in, denetimli serbestlik sürecinde mahkum değil, sanık olarak durduğu ve mahkum olma şartını kaybettiği savunulan dilekçede, Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliğinin ilgili bendinin iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması talep edildi.


haberahval

banner229
Son Güncelleme: 26.03.2014 10:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol