banner200
banner235
banner225
09 Aralık 2012 Pazar 15:10
Hrant Dink'in katiline övgü 1 yıl, 3 ay
banner188
banner213
banner230
 Samsun’da 2 ayda bir yayınlanan Statüko adlı dergideki köşesinde bir yazı yayınlayan Okan Baş, yazıda Hrant Dink’i öldüren katili savunurken "Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi 'Türk'ün kanı pistir' demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani?" ifadelerini kullanmış ve büyük tepkiler almıştı.

Hakkında, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kişinin hatırasına hakaret ve suç işlemeye teşvik suçlarından Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Durde Girişimi tarafından yapılan suç duyurusu neticesinde, Statüko dergisinin Genel Koordinatörü Okan Baş  Samsun 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Okan Baş'ın 'Beyler ülkücüler size neyledi?' başlığıyla yazdığı yazı;

"Bu anti sempatinin nedeni nedir? Adı Türkiye olan bir devletin, Milli ve manevi değerlerini korumaya çalışan vatandaşları, hangi sebepten dolayı bu kadar acımasızca tavırlarla karşılaşabilir? 

Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi 'Türk'ün kanı pistir' demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani? 

Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır. 

Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa 'Türk'ün kanı pistir' diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, Milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada Millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur. Anlam veremediğim noktalardan biri de Türk kökenli vatandaşların 'Hepimiz Ermeniyiz' türküsüyle sokaklarda provakatörlük yapmaları. Yahu bugüne kadar milyonlarca şehit verdik arkadaş. 

Kaç tane Ermeni asıllı vatandaşın 'Hepimiz Mehmetçiğiz', 'Hepimiz Türk'üz' diyerek sokaklara döküldüğünü gördünüz? 

Eğer 'Hepimiz Ermeniyiz' diyerek tahrik propagandaları yapmaya devam edecekseniz, Ermenistan orada arkadaş, orası ulus devleti buyurun gidin. Burası Türkiye. Haddinizi bilin!" 

IRKÇILIĞA VE MİLLİYETÇİLİĞE DURDE'NİN DİĞER SUÇ DUYURULARI
1 – İdris Naim Şahin ve Hocalı mitingi tertip komitesi hakkında: 

TCK 216. Madde’den cezalandırılmaları talebiyle suç duyurusu yapıldı. İdris Naim Şahin yönünden yetkisizlik kararı verildi. Tertip komitesi hakkında genel soruşturma sürüyor. İstanbul Adliyesi’nden savcı Okan Özsoy ilgileniyor. 

2 – Habervaktim.com genel yayın yönetmeni Fatih Akkaya hakkında: 

Habervaktim.com sitesinde Ali Bayramoğlu’na yönelik hedef gösterme haberleriyle ilgili olarak TCK’nın 216. ve 218. maddeleri gereğince cezalandırılması istendi. Ankara Cumhuriyet Savcılığı Fatih Akkaya’nın ifadesini aldıktan sonra “Kovuşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. 11 Kasım 2012’de karara itiraz edildi. İtiraz dilekçesi İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. 

3 – ASİM-DER yönetim kurulu başkanı Göksel Gülbey hakkında: 

Twitter üzerinden Türkiye’deki Ermeni okul ve vakıflarının açık adres ve telefonlarını yayınlayan bu kişi hakkında TCK 216/1, 218 ve 125/1-2-4 maddelerinden cezalandırılması talebiyle 29 Kasım 2012’de suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Adliyesi Müracaat Savcısı Cüneyt Gülebi Vurucu dilekçemizi aldı.
Radikal

banner229
Son Güncelleme: 09.12.2012 15:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol