banner200
banner222
22 Nisan 2013 Pazartesi 09:25
Hrant Dink Davası Yargıtay'da
banner188
banner213
banner230

Hrant Dink cinayeti davası sanığı Ersin Yolçu'nun duruşmalı inceleme talebi üzerine Yargıtay 9. Ceza Dairesinde duruşma yapıldı.

Duruşmaya, Yolçu'nun avukatı Feyzullah Şama ile Dink ailesinin avukatları İsmail Cem Halavurt ve Hasan Üre katıldı.

Dink ailesinin avukatları, temyiz incelemesinin katılanlar yönünden de duruşmalı yapılmasını istedi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, ilgili kanunlar gereği talebin reddedilmesi gerektiğini belirtti.

Talebi görüşmek üzere duruşmaya ara veren heyet, aranın ardından kararını açıkladı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, temyiz incelemesinin hangi hallerde duruşmalı yapılacağının, usul ve kurallarının neler olduğunun, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun'da düzenlendiğini hatırlattı.

Yargıtay'daki temyiz duruşmasının ilk derece mahkemesiyle aynı olmadığını, burada yeniden bir olay yargılaması yapılmayacağını vurgulayan Ertuğrul, duruşmanın sanık ve müdafiinin temyiz dilekçesinde belirttiği hususlarla iddialarını sözlü aktarmasından ibaret olduğunu anlattı. Ertuğrul, ilk derece yargılamasına katılanların Yargıtay'daki temyiz duruşmasına da katılmalarının halen uygulanan ilgili kanunun maddelerinde öngörülmediğini söyledi. Bu nedenle katılan vekillerinin duruşmaya katılma ve sözlü beyanda bulunma taleplerinin oy birliğiyle reddine karar verildi.

Başkan Ertuğrul, Dink ailesinin avukatlarına duruşmayı izleyici olarak takip edebileceklerini söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, Yolçu hakkında verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasının onanması yönünde görüş bildirilen tebliğnameyi aynen tekrar ettiğini belirtti.

Söz verilen Ersin Yolçu'nun avukatı Feyzullah Şama, mahkemede toplanan delillerin müvekkilinin yardım suçunu ispatlar nitelikte olmadığını savundu. Yolçu'nun suçtan önce ve sonraki eylem ve faaliyetlerinin adam öldürme suçuna yardım kapsamında değerlendirilemeyeceğini iddia eden Şama, "Planlı bu eylemin gerçekleştirilmesinde müvekkilimin çok basit hareketlerinin suça yardım olarak değerlendirilemeyeceği açıktır. Yerel mahkemenin gerekçeli kararındaki müvekkilim yönünden kabul şekli maddi olayın gerçekleşme biçimiyle bağdaşmamaktadır. Müvekkilimle aynı konumdaki başka sanıklar hakkında beraat kararı verilmiş ve bu yönüyle de çelişkiye düşülmüştür. Kararın bozulmasını talep ediyoruz" dedi.

Heyet, Ersin Yolçu hakkındaki kararını 15 Mayıs'ta açıklayacak. Diğer 18 sanık duruşma talep etmediği için temyiz incelemesi dosya üzerinden yapılacak.

-Davanın geçmişi-

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Ocak 2012'de verdiği kararla, 19 sanığın yargılandığı davada tutuklu yargılanan Yasin Hayal'in, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "yazar Orhan Pamuk'u tehdit etmek" suçundan 3 ay ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan da 1 yıl hapisle cezalandırılmasını, "silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ise beraatını kararlaştırmıştı.

Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel'in de toplam 10 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına, tutukluluğunda geçirdiği süre gözönüne alınarak tahliyesine karar veren heyet, sanıklardan Ersin Yolcu'yu 12 yıl 6 ay, Ahmet İskender'i 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu'nu 2 ay 15 gün hapisle cezalandırırken, bütün sanıkların "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan beraatine hükmetmişti. - Ankara

AA

banner229
Son Güncelleme: 22.04.2013 09:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol