banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Eylül 2016 Salı 12:57
Hrant Dink cinayeti davasının 13. duruşması başladı
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile Yargıtay'ın bozduğu ana davanın 8 sanığının da aralarında bulunduğu 35 kişinin yargılandığı davanın 13. duruşması başladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bu davanın yanı sıra FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmalarla davalarda tutuklu bulunan Yılmazer ve Akyürek ile dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, ana dava dosyası sanıklarından Erhan Tuncel'in de aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada Dink ailesini ise avukatları temsil etti.

Ana dava dosyası sanıklarından Ogün Samast ile Yasin Hayal, başka suçlardan tutuklu Tamer Güler Demirel, Osman Gülbel, Hamdi Ekvatan ve FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu olan dönemin mülkiye müfettişleri Şükrü Yıldız ve Mehmet Ali Özkılınç'ın tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantısı kurularak duruşmaya katılımı sağlandı.

Duruşma, tutuksuz sanıklardan Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mehmet Ayhan'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor.

"Cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz"

Duruşma öncesinde adalet sarayı önünde açıklama yapan Dink'in arkadaşları pankart açarak bir süre slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Bircan Yorulmaz, cinayetin üzerinden dokuz yıl geçtiğini hatırlatarak, "Hrant Dink cinayetini, kendi siyasal hesapları doğrultusunda kullanmak isteyenler umurumuzda değil. Biz bu cinayetin bütün yönleriyle aydınlatılmasını ve hangi siyasal kesimde yer alıyorlarsa alsınlar bütün suçluların, azmettiricilerin, göz yumanların, sırt sıvazlayanların yargıç önüne çıkmasını istiyoruz. Bunca yıllık mücadelemizin hedefi de amacı da budur, bundan ibarettir." diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından, duruşmayı takip etmek için adalet sarayına giriş yaptı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 27.09.2016 12:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol