banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Ekim 2016 Pazar 13:47
'Honda Türkiye olarak hırslıyız ve iddialıyız'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki, İngiltere ve Almanya'nın ardından Honda'nın Avrupa'daki üçüncü büyük pazarı konumunda olduklarını belirterek, "Honda Türkiye olarak hırslıyız ve hem motosiklet hem de otomobilde çok iddialıyız. Kendimize koyduğumuz hedef, satış adetlerinde Almanya pazarını geçmek. Mevcutta bu rakam 24 bin ve İngiltere'nin ardından ikinci olmamız aslında kağıt üzerinde garanti gibi." dedi.

Yamasaki, 19 yıldır Türkiye'de üretilen Civic Sedan'ın 10. neslinin satışına başlanması dolayısıyla gerçekleştirilen basın toplantısında, yeni otomobillerinin üretimine 16 Eylül'de başladıklarını söyledi.

Günde 106 Civic Sedan ürettiklerini ve üretime 800 kişiyle tek vardiya olarak başladıklarını belirten Yamasaki, ikinci vardiyaya geçişte ihracat pazarlarından gelecek talebin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Daha şimdiden 200 yeni çalışanın aralarına katıldığı bilgisini veren Yamasaki, "Önümüzdeki birkaç gün içerisinde 100 arkadaşımız daha bizimle olacak. İkinci vardiyayla üretimimizi ayda 4 bin-4 bin 500'e çıkartacağız. En büyük hedefimiz, iç pazarda Civic Sedan satışımızı 20 bine çıkarmak ve toplamda 30 binli rakamları aşarak Honda Türkiye rekorunu kırmak." diye konuştu.

Yamasaki, mevcutta Civic Sedan üretiminde yerlilik oranının yüzde 40 seviyelerinde bulunduğunu aktararak, şunları söyledi:

"İlk etapta yüzde 40 olan yerlilik oranını gelecekte yüzde 60'lı rakamlara çıkarmayı amaçlıyoruz. Bunu çok olası görüyoruz. Zaten yeni Civic ailesi ortak platform kullanıyor ve bu nedenle pek çok ortak parça kullanımı söz konusu. Türk otomotiv tedarik sanayisinden İngiltere'ye parça ihracatının başladığını mutlulukla söyleyebiliriz ve bunun artacağına inanıyoruz. Honda Türkiye, İngiltere ve Almanya'nın ardından Honda'nın Avrupa'daki üçüncü büyük pazarı konumunda. Honda, Avrupa geneli için 200 bin adetlik satış hedefine sahip. Bu hedef doğrultusunda Honda Türkiye de en önemli pazar olmayı sürdürüyor. Honda Türkiye olarak hırslıyız ve hem motosiklet hem de otomobilde çok iddialıyız. Kendimize koyduğumuz hedef, satış adetlerinde Almanya pazarını geçmek. Mevcutta bu rakam 24 bin ve İngiltere'nin ardından ikinci olmamız aslında kağıt üzerinde garanti gibi."

"Fiziki koşullar 100-140 binlik kapasiteye çıkmaya uygun"

Honda Türkiye Fabrikası'nın fiziki koşullarının 100-140 binlik kapasiteye çıkmaya uygun olduğunu anlatan Yamasaki, "Yeni Civic Sedan için Paris'te çok olumlu tepkiler alındı. Talep olacağını düşünüyoruz ve planımızı bu doğrultuda revize edebiliriz." şeklinde konuştu.

"Türkiye, dünyanın en büyük LPG pazarları arasında" 

Yamasaki, Türkiye'de LPG'li araç piyasasına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, şunları söyledi: 

"LPG, Türkiye'ye özel bir proje. LPG'li Civic Sedan satmaya 2012'de başladık. İlk planlamamızda satışların sadece yüzde 35'ini oluşturur diye bekliyorduk ama üretimini tamamladığımız Civic Sedan'da oran en son yüzde 70'lerdeydi. Yeni Civic Sedan'da LPG oranının 55-60'larda olmasını bekliyoruz. BRC markasıyla çalışıyoruz. Kendilerinden hazır kit geliyor ve montajı fabrikamızdaki hatlarda yapılıyor. Yeni Civic Sedan'ın orijinal gösterge panelinde LPG göstergesi de bulunuyor. Bu modelde ilk kez geliştirme süreçlerine dahil olduk ve kendi pazar ihtiyaçlarımıza göre otomobil hazırlanmasını sağladık. Ayrıca üretim aşamalarında maliyet düşüren veya kalite artıran önerilerimizi de sürekli paylaşıyoruz." 

"Yıl sonuna kadar yaklaşık 6 bin satış hedefliyoruz" 

Mevcut iç pazar rakamlarında Civic Sedan için öngörülen 20 bin rakamının dizel motor hariç olduğuna dikkati çeken Yamasaki, yıl sonuna kadar yaklaşık 6 binlik Civic Sedan satışı hedeflediklerini, filo stratejilerinin yüzde 15-20 seviyelerinde bulunduğunu bildirdi.

Yeni Honda Civic Sedan

Temeli 1996'da atılan ve ilk modelini 1997'de üretmeye başlayan Honda Türkiye Fabrikası'nın bantlarından inen yeni Honda Civic Sedan, Premium, Elegance ve Executive adlı üç farklı donanım seviyesiyle satışa sunuldu.

Civic Sedan, ilk etapta 125 HP üreten 1.6 litrelik benzinli motorla sunulurken, LPG'li seçenekle de satın alınabilecek. Yeni Civic Sedan'da manuel şanzımanın yanı sıra tamamen yenilenen CVT teknolojili otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor.

LPG seçeneğinin yanı sıra dünyada 4 farklı motor opsiyonuyla Civic üretimi yapan tek fabrika olma unvanına sahip olan Honda Türkiye Fabrikası'nda, ilerleyen zamanlarda 1.5 litre benzinli turbo ve 1.6 litre dizel motor seçenekleri eklenecek.

Global platform kullanılarak üretilen yeni Civic Sedan 75 bin 740 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Yeni Civic Sedan'dan yıl sonuna kadar 2,5 ayda 6 bin 500 satılması hedefleniyor.

Muhabir: Hasan Arslan-Belgin Yakışan

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 16.10.2016 13:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol