banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
26 Şubat 2016 Cuma 13:02
'Hocalı katliamı tarihe utanç belgesi olarak geçti'

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Hocalı katliamının adamlık geçmişine birlikte sıkılma vesikası kendisine geçtiğini belirtti.

Kahraman, Hocalı katliamının 24. yılı nedeniyle yayımladığı mesajda, adamlık tarihinin en şişman katliamlarından birinin Dağlık Karabağ'da gerçekleştirildiğini, emperyalist emellerine erişmek talip Ermeni saldırganlar tarafından, semt güçlerinin yardımı ile meydana getirilen kırım neticesinde, yüzlerce Azerbaycan Türkü'nün, Hocalı'da katledildiğini belirtti.

Bu vahşetin adamlık geçmişine birlikte sıkılma vesikası kendisine geçtiğine ayraç fail Kahraman, şu ifadeleri kullandı:

'Millet kendisine 20. asrın önceki çeyreğinde Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Irak'ta ve Yemen'de sunulan kaldığımız katliamlar gibi, Hocalı katliamı da ne efsus ki unutturulmak istenmektedir. Tüm evren medyasının, şahitlik etmiş olduğu bu katliamın sorumlularını anımsamak istememeleri akıbet basamak kaygılandıran ve ders vericidir. Hocalı'da, 25 Şubat 1992 gecesi bin 500'e yaklaşan silahsız ve savunmasız arı insanoğlunun tüyler ürpertici yöntemlerle vahşicesine katledilmiş olması, 487 sivilin de fakat ağırbaşlı gaileli kendisine iyi kalabilmiş olması, girintisiz çıkıntısız ve bayağı birlikte fenomen değildir. O geceleyin saldırıya sunulan artan 150 kurbandan ise birlikte elan tek salık alınamamış olması birlikte apayrı faciadır.'

Hocalı'da vahşicesine katledilmiş arı kullanıcılarını dualarla anan Kahraman, katliamın suçlularını hızlı lanetleyerek; adalet, hakkaniyet, sulh ve geçim kırcı günlerin birlikte an evvela gelmesini diledi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 26.02.2016 13:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177