banner200
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
17 Eylül 2017 Pazar 12:27
'Herkes okusun' diye sokak kitaplığı kurdu
banner188
banner213

İZMİR - Tezcan Ekizler

İzmir'in Karaburun ilçesinde bir kitapseverin kolilerde sakladığı kitaplarla kurduğu sokak kitaplığı, ilçe halkının uğrak yeri haline geldi.

Karaburun Belediyesinde memurluk yapan 53 yaşındaki Cem Liman, ilçede yeni bir eve taşınınca eski evindeki kütüphaneyi ne yapacağını günlerce düşündü.

Kitaplarını ilçedeki Halk Kütüphanesi'ne bağışlamayı düşünen Liman, kütüphaneye yeteri kadar insanın gelmediğini fark edince herkesin rahatlıkla ulaşabilmesi için ilçe meydanındaki bir marketin yanına sokak kitaplığı kurmaya karar verdi.

Esnafın de desteğini alan Liman'ın 500 kadar kitapla kurduğu kitaplık, beklediğinin de üzerinde ilgi gördü. Okuduktan sonra geri bırakmak kaydıyla herkesin istediği kitabı alabildiği kitaplıktaki eser sayısı, bağışlar sayesinde 6 ayda yaklaşık bine ulaştı.

Çevresinden ve sosyal medya aracılığıyla ulaştığı kitapseverlerden bağış isteyen Liman'ın yeni hedefi "sokak kütüphanesi" kurabilmek.

Cem Liman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitaplığı kurmadan önce rafa koyduğu kitapların zamanla azalacağından endişe ettiğini ancak tam tersine yeni bağışlarla kitap sayısının ikiye katlandığını söyledi.

"En büyük hedefim sokak kütüphanesi kurmak"

Kitabın okunmasının yanında okutulması gereken bir değer olduğuna inandığını ifade eden Liman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herkesin okumasını istiyorum. Evde kitaplar esir kalıyor, ben bunu geç fark ettim. Kitap da bilgi gibi paylaştıkça çoğalıyor. Özellikle gençlerin okuması lazım. Ülkemizin refah seviyesinin yükselmesi gençlerimizin okumasından geçiyor. Benim en büyük hedefim, bu sokak kitaplığını sokak kütüphanesine çevirebilmek. Gençlere daha çok okuma aşkı sunabilmek. Umarım seneye geldiğinizde burası bir sokak kütüphanesi haline gelir."

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 17.09.2017 12:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol