banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Mayıs 2016 Cumartesi 19:47
'Hep beraber teröre karşı tavır almak zorundayız'
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Muhtarları Dinliyoruz" etkinliğine katıldı.

Muhtarları dinledikten sonra bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu, terör konusunda bütün siyasi partilerin ortak tavır takınması gerektiğine işaret ederek, "Terör bir insanlık suçudur, nereden, kimden gelirse gelsin, söylemi ne olursa olsun. Hep beraber teröre karşı tavır almak zorundayız. 30-35 yıldır bir sorunla karşı karşıyayız. Bu sorunu çözecek olanlar siyasilerdir. Muhtarlar, simitçi, esnaf, sanayici çözmeyecek." diye konuştu.

"Muhtarların sorumlulukları ve yetkileri dengeli hale getirilmeli"

Kemal Kılıçdaroğlu, sorunları ve çözümlerini bildiklerini belirterek, muhtarlara şöyle seslendi:

"Şimdi burada muhtarlar sorunlarından söz ediyorlar. Sorunları biliyoruz da nasıl çözeceğiz? Eğer bir sorunun çözümü konusunda en sağlıklı öneriyi getiren partiye destek verirseniz, bu sorunların çoğu zaten çözülür. 'Ana muhalefet çalışsın, uğraşsın, e ne olacak? Biz öbür tarafa oy verelim belki onlar çözerler.' Niye işin ustasını, sorunları çözen bir partiyi getirmiyorsunuz başa? Yeri gelince şikayet ediyoruz, güzel, edin. Sorunlarınız çözüldü mü? 14 yıl, 14... 14 ay değil. Çözüldü mü? Birileri muhtarı ayağına çağırır. Biz öyle yapmıyoruz. Ben muhtarların ayağına gidiyorum."

Muhtarlık kurumunun kendine uygun ağırlık içinde yeniden yapılandırılması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, vatandaşların oyuyla seçilmiş muhtarların sorumlulukları ve yetkilerinin dengeli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkanlık sistemi

ABD'de başkanlık sistemi olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, "Neden? Eyaletler var. En zayıf halka kimdir? En zayıf halka başkandır. Başkan büyükelçi bile tayin edemez, böyle bir yetkisi de yoktur. Ama her eyaletin ayrı parlamentosu vardır, her eyalet ayrı kanun çıkarır. Şimdi 'Türkiye başkanlık sistemine geçecek' deniliyor. Hangi başkanlık? Bölünen bir Türkiye mi, üniter yapısı olan bir Türkiye mi? Biz üniter yapıdan yanayız. Türkiye'nin bölünmesini, ayrışmasını istemiyoruz, kavgayı da istemiyoruz, terör de istemiyoruz. Ama Türkiye'nin birlik ve bütünlük içinde yoluna devam etmesi lazım." diye konuştu.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.05.2016 19:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol