banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
13 Ocak 2016 Çarşamba 09:37
Hendekler Mossad işi çıktı

7 Haziran seçimleri sonrası Çözüm Süreci’ni bitirerek kanlı eylemlere başlayan PKK’nın, hendek taktiğini MOSSAD’dan aldığı ortaya çıktı. Çözüm Süreci’nde Kandil’e götürülen teröristlerin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de bulunan MOSSAD ajanları tarafından eğitildiği belirtiliyor.

NEREDEN ÖĞRENDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Eli kanlı terör örgütü PKK, tarihinde hiçbir zaman şehir savaşına girmezken son 6 ayda yaptığı saldırılarda profesyonelce eylemler düzenlemesi, akıllarda soru işaretlerine neden oluyordu. Teröristlerin şehir merkezlerinde nasıl savaşacağını, hendek kazma ve barikat kurma taktiğini ile rulo yapılmış halıların, battaniyelerin, yorganların arasına, oyuncak bebeklerin, futbol toplarının ve tüplerin içine bombalı tuzaklar kurmayı nereden öğrendiği merak ediliyordu. PKK’ya bu taktiklerin yabancı istihbarat ajanları tarafından verildiği öğrenildi. IŞİD’in Kobani saldırıları ve 2-3 yıllık Çözüm Süreci sırasında örgüt militanlarının Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde MOSSAD ajanları tarafından eğitildiği iddia ediliyor.

TERÖRİSTLERİ MOSSAD EĞİTTİ

IŞİD’in Kobani saldırıları sırasında ABD özel kuvvetlerinin destek verdiği PKK/YPG’li teröristler, burada Siyonist İsrail’in istihbarat servisi MOSSAD ajanları tarafından eğitildi. Teröristler, şehir merkezlerinde nasıl savaşılacağı, hendek kazımı, bombalı tuzakların yapımı gibi birçok konuda eğitilerek, Türkiye için hazır hale getirildi. Şehir merkezlerine konuşlandırılan keskin nişancıların da MOSSAD ajanları tarafından burada eğitildiği ifade ediliyor. PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin Kobani’yi işgal etmesinin ardından bu bölgede savaşan çok sayıda terörist, Çözüm Süreci’nin sonlanmasının ardından Türkiye’ye geçtiler. 

KOBANİ’DE EĞİTİLDİLER

Teröristler, İHA ve helikopterler tarafından tespit edilmeyi engellemek için sokakların üzerini devasa brandalarla kapatıyor. Sokak girişleri de yine brandalarla perdeleniyor. Örgütün bu taktiği de Suriye’de öğrendiği belirtiliyor. Sokağa çıkma yasağının uzun sürmesinin altında yatan ana neden de hem sivil hassasiyeti hem de dar sokaklarda yan yana yapışık nizamda binlerce evin olması. Teröristler, Suriye’de yabancı istihbarat birimlerinden aldıkları eğitimleri Kobani’de olduğu gibi Sur, Cizre ve Silopi’de de uygulamaya çalışıyor.

TÜRK ORDUSUNUN BAŞARISI KORKUTTU

MOSSAD tarafından eğitilen teröristlerin bütün kanlı taktiklerine rağmen güvenlik güçleri, şehir merkezlerinde yapılan operasyonlarda büyük başarılar göstermesi dünyada şaşkınlıkla karşılanıyor. Uzmanlar, birçok ülke ordularının meskûn mahallerdeki muharebelerden kayıplar nedeniyle çekindiğine ancak Türk Ordusunun bu noktada Sur, Cizre ve Silopi gibi merkezlerde çok başarılı olduğuna dikkat çekiyor. Askerin ve polisin göstermiş olduğu başarı, PKK destekçilerini umutsuzluğa sevk ederken, örgütün çatışmalardan büyük darbe alması ve başarısız olması, teröristlerin yakın bir zamanda şehirlerden çekileceğinin işareti olarak değerlendiriliyor.

Ramazan Alkan - Yeni Akit

Kaynak: HABER7.COM

Son Güncelleme: 13.01.2016 09:37
Anahtar Kelimeler:
HendeklerMossadIşiçıktı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177