banner200
banner235
banner225
24 Ocak 2016 Pazar 14:15
HDP’den ‘birlikte yaşam’ kongresi
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK

HDP, yarın toplanacak 2’nci Olağan Kongresi için hazırlanırken, eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile yola devam edilmesi kararı alındı. Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) köklü değişikliklere gidilecek HDP Kongresi’nde ‘barış ve birlikte yaşam’ mesajları verilecek. Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda temsilcinin katılımıyla saat 10.00’da Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılacak kongreye ‘sert ve uzlaşmaz tutumları’ nedeniyle AKP ve MHP davet edilmedi.

'TÜRKİYE PARTİSİ'

Kongreye hazırlık kapsamında 53 merkezde gerçekleştirilen yerel konferanslar sonrasında iç ve batı bölgelerdeki örgütlenme çalışmaları yeniden değerlendirilecek. ‘Türkiye partisi’ olma söylemine devam edilme kararı alınan yerel konferanslarda bölgelerdeki örgütlenmelere ilişkin yeni yapılanmalara son şekli verilecek. Kongrede parti programı ve tüzükte de değişikliğe gidilecek. Ardından yapılacak seçimlerde 100 kişilik PM üyeleri seçilecek. Kurullarda önemli değişiklikler yapılması bekleniyor. Geçen hafta toplanan parti konferansında alınan kararlar kongrede paylaşılacak ve Demirtaş ile Yüksekdağ’ın konuşmalarının büyük kısmını barış ve kararlılık mesajı oluşturacak. Eşbaşkanlar, ‘birlikte yaşam, ortak vatan ve ortak değerleri’ vurgulayacak.

Kongrede çok sayıda ülkenin üst düzey diplomatlarıyla İsveç Sosyal Demokrat Partisi, SYRIZA, Alman Sol Parti, Brezilya Sosyalist Partisi ve Kıbrıs AKEL partisinin de aralarında olduğu 22 siyasi parti ile sosyalist kurum temsilcileri hazır bulunacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol