banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Ocak 2016 Salı 11:47
HDP, kongrede 'öz yönetim' demeyecek
banner188
banner213
banner230

HDP, 24 Ocak'ta yapılacak kongre hazırlıklarını sürdürürken, tüzük ve program değişiklikleri ile partinin vitrininin yenileneceği kongreye ilişkin, 81 ili kapsayan 53 konferans gerçekleştirildi. 

Eylül 2015'te planlanan ve erken seçim nedeniyle ertelenen HDP 2. Olağan Genel Kongresi 24 Ocak günü Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılacak.  

İl konferansları tamamlandı

Konferans kapsamında da HDP'nin "yeniden yapılandırılması" çalışmaları ele alınacak. Parti programında "özerklik" vurgusu öne çıkarılırken, yasal sorun teşkil etmemesi için "öz yönetim" vurgusuna ise programda yer verilmemesi bekleniyor. Programa ayrıca, "Dolmabahçe Mutabakatı" diye nitelendirilen açıklamalarla,HDP'nin temel talepleri olarak yansıtılacak. 

HDP, kongrede alınacak kararların tabandan geldiği mesajını vermek amacıyla, kongre öncesinde 81 ilden üyelerinin katılımı ile 53 merkezde konferanslar düzenledi. "Yarını bugünden kuruyoruz" sloganıyla gerçekleşen konferansların sonuncusu Ankara'da yapılırken, konferanslarda partinin önümüzdeki dönem stratejileri tartışıldı. 

PM yenilenecek

"Yeniden yapılandırma" kongresi olarak ele alınan kongrede, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağbirer konuşma yapacak. Eş başkanların konuşmasının ardından da kongreye perspektif sunması için hazırlanan metin okunacak. Ardından kadın ve gençlik meclislerinin yapacağı konuşmalar ve faaliyet raporu ile kongre çalışması devam edecek. Kongrede hali hazırda çalışmalarını sürdüren PM'de ise önemli değişiklikler olacak. 

Demirtaş ve Yüksekdağ dışında aday yok

Tek liste ile gidilecek kongrede eş genel başkanlık için Yüksekdağ ve Demirtaş'ın dışında aday yok. Kongre çalışmaları kapsamında, çok sayıda büyükelçilik ve uluslararası kuruma davetiye gönderildi. 

Ayrıca, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani başta olmak üzere, Irak Kürdistan Bölgesi'nde faaliyet yürüten siyasi parti temsilcileri de kongreye davet edildi. 

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 19.01.2016 11:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol