banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Ocak 2016 Pazartesi 14:10
HDP Genel Merkezine saldırı davasında karar
banner188
banner213
banner230

HDP Genel Merkezine geçen yıl 8 Eylül'de düzenlenen saldırıya ilişkin yargılanan Doğan Haydar Ciritcioğlu, çeşitli suçlardan 7 yıl 3 ay 14 gün, diğer 4 sanık da beşer ay hapis cezasına çarptırıldı, mahkeme sanıklar hakkındaki hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

HDP Genel Merkezine saldırıyla ilgili davanın dördüncü duruşması, Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı. Duruşmaya sanıklar ile Ciritcioğlu'nun avukatı Osman Çıtak katıldı.

Çıtak, esas hakkındaki savunmasında müvekkilinin beraatına karar verilmesini talep etti.

Sanıkların da haklarında beraat isteminde bulunması sonrasında Hakim İfakat Malatyalıoğlu, sanık Ciritcioğlu'nu, 'yakıcı madde kullanarak mala zarar verme' suçundan 1 yıl 3 ay, 'siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi' suçundan 1 yıl 8 ay, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet' suçundan 5 ay, 2 kez 'geceleyin hırsızlığa teşebbüs' suçundan 3 yıl 1 ay 14 gün ve 'iş yeri dokunulmazlığını ihlal' suçundan 10 ay olmak üzere 7 yıl 3 ay 14 gün hapis cezasına çarptırdı.

Cezalar ertelendi

Ciritcioğlu'na verilen cezalar, 'ertelemeye engel sabıkasının bulunmaması ve bir daha suç işlemekten çekineceği kanaati oluştuğundan' ertelendi.

Cezasının ertelenmesi nedeniyle Ciritcioğlu'nun 'denetim süresine tabi tutulmasına' karar verildi ve bu sürede kasıtlı suç işlemesi halinde ertelenen cezanın infaz kurumunda çektirilmesi konusunda ihtarda bulunuldu.

Diğer sanıklar Aykut Dinçer, Ali Yıldırım, İlker Çelen ve Mehmet Alan'a, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet' suçundan beşer ay hapis cezası verildi ancak sanıkların kişilik özellikleri, duruşmalardaki davranışları, daha önce mahkumiyetleri bulunmaması ve yeniden suç işlemeyecekleri yönünde kanaat oluştuğundan, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 14:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol