banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
22 Mayıs 2016 Pazar 09:09
'Hayatın her anında kötülüklerden uzak olmamız lazım'
banner188
banner213
banner230

AFYONKARAHİSAR

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Berat Kandili dolayısıyla Afyonkarahisar İmaret Camisi'nde yatsı namazını kıldırdı. Berat Kandili programında, beratın farklı anlamları olduğuna işaret eden Görmez, bunlardan birisinin "Kötülükten, şirkten, isyandan, sinelerdeki ağır yüklerden, kötülerden, zalimlerden uzak olmak" olduğunu anlattı.

Beratın gönülde başladığını, gönüllerin kötülüğün egemenliğinden kurtulduklarında beraatına kavuştuğunu vurgulayan Görmez, kalbin beratına kavuştuğu zaman insanın da beratına kavuşacağını ifade etti.

Beratın sahibinin Allah olduğuna dikkati çeken Görmez, "Fakat beratı insanın elindedir. Çünkü Cenabıhak buyuruyor ki: ‘Siz bana bir adım gelirseniz. Ben size bin adım yaklaşırım.' Cenabıhak insanın her türlü beratına sahip olma hakkını lütfetmiştir. Beratın bir anlamı daha var; kötülükten uzak, iyiliğe yakın olmak. Kötülükten uzak olmak adalete yakın olmak. Allah'ın düşmanına düşman olmak, Allah'ın dostuna dost olmak. Berat aynı zamanda bize velayeti öğreten bir kavramdır." diye konuştu.

"Hayatın her anında kötülüklerden uzak olmamız lazım"

Görmez, "Beratı elimize alabilmek için, gerçek manada özgürlüğe kavuşabilmemiz için hayatın her anında bütün kötülüklerden uzak olmamız lazım." dedi.

Allah şehitlerin şahadetini milletimizin beratı eylesin"

"Cenabıhak bizlere millet olarak bu kandiller vesilesiyle bilhassa milletimizi ülkemizi kuşatan bu terör musibetinden beratı hepimize nasip eylesin" diye dua eden Görmez, "Müslümanların tarihte hiç bu kadar zor zamanları olmadığından bahsetti.

Görmez "Son zamanlarda çokça şehit evlatlar veriyoruz. Cenabıhak hepsine rahmet eylesin. Onların şahadetini milletimizin beratı eylesin." ifadesini kullandı

Muhabir: Mustafa Bayer

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 22.05.2016 09:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol