banner200
banner235
banner225
24 Nisan 2013 Çarşamba 09:54
Haşim Kılıç türbanlı avukat istedi
banner188
banner213
banner230
23 Nisan Resepsiyonu’na katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, türbanlı avukata izin veren Danıştay kararının uygulanması gerektiği uyarısında bulundu.

’90. MADDE UYGULANSA SORUN KALMAZ ‘

Kılıç, uzun tutuklamaya itiraz başvurularının kabul edilebilirliğinin 2-3 gün içinde usülden görüşülüp karara bağlanacağını açıkladı ve ‘Anayasanın 90. maddesi uygulansa Türkiye’de sorun kalmazdı ‘ dedi.

KILIÇ: DANIŞTAY BAŞKANI DOĞRU SÖYLÜYOR

Kılıç gazetecilerin, ‘Türbanlı avukat kararını bazı mahkemeler uygulamıyor ‘ sözleri üzerine, ‘Danıştay Başkanı doğru söylemiş. Ortada bir yargı kararı var. Bunun uygulanması lazım. Aksi düşünülebilir mi yoksa bu kararlar niçin veriliyor uyulmayacaksa? O hakimin görüşü, düşüncesi tabii. Ona bir şey diyemem. Ancak bununla ilgili herhalde taraflar temyiz ettiğinde üst makamlar gerekli cevabı verecektir ‘ dedi. Kılıç, laiklik ve uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili şunları söyledi:

2-3 GÜN İÇİNDE KARAR

‘Adalet Bakanlığı’nın uzun tutuklama itirazlarıyla ilgili görüşü esasa ilişkin usüle ilişkin değil. AİHM tutuklamayı kesin hüküm niteliğinde görüyor. Eğer mahkeme usülden bu yönde karar oluşturursa, kabul edilebilirlik kararı verilebilir. Bakanlığın yaptığı bir savunma da değil. Bakanlık sadece yasada olanları aktarıyor. Anayasa Mahkemesi de oraya bilgi için gönderiyor. ‘


Sözcü

banner229
Son Güncelleme: 24.04.2013 17:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol