banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
20 Ocak 2016 Çarşamba 13:32
'Hakkari ve Şırnak'ta ciddi kentsel dönüşüme ihtiyaç var'
banner188
banner213
banner230

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Hakkari ve Şırnak il merkezlerinin taşınması konusunda, 'Terör olsun olmasın, insanların yaşayabileceği bir ortam değil maalesef belli şehirlerimizin belli kesimleri. Buralarda mutlaka ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var ve bu bataklıkların kurutulması lazım' dedi. Yılmaz, Kanal A'da katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hakkari il merkezinin Yüksekova'ya, Şırnak il merkezinin de Cizre'ye taşınmasına değinen Yılmaz, söz konusu ilçelerin bulundukları illerde ayrı bir merkez konumunda olduğunu, Şırnak'ın mevcut merkez ilçesinin dağlık bir konumda ve gelişmeye müsait bir yapısı bulunmadığını vurguladı.

Bölgede, kentsel dönüşüme de ihtiyaç olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti: 'Nitelikli bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var, sadece bina yapmayı kastetmiyorum. Mesleki eğitimiyle, sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetleriyle, sportif altyapılarıyla gerçekten yaşanabilir bir ortam oluşturmak gençlerimiz için, çocuklarımız için, kadınlar için. Bunu oluşturduğumuz zaman ben inanıyorum ki birçok hadise kendiliğinden ortadan kalkacaktır. 

Terör örgütü bölgede çok ciddi anlamda insanlar üzerinde bir baskı oluşturma gayreti içinde. Ve bunu yaparken de bu şehir ortamlarını maalesef çok istismar ediyor, Sur'da da aynı şey söz konusu. Aslında harabe haline gelmiş birtakım yerler. Zaten bu terör olsun olmasın, insanların yaşayabileceği bir ortam değil maalesef belli şehirlerimizin belli kesimleri. Buralarda mutlaka ciddi bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var ve bu bataklıkların kurutulması lazım.'

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 20.01.2016 13:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol