banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
17 Ekim 2012 Çarşamba 16:46
Hacettepe Rektörü Tuncer’den öğrencilere tehdit

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, Hukuk Fakültesi açılış töreninde Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın gelmesini protesto eden öğrencilere saldıran özel güvenlik görevlilerini savundu.

“Düzene riayet etmeyen güvenlik görevlilerimizden aynı cevabı görecek”
Protestoyu gerçekleştiren grupta yer alan bir kadın öğrencinin özel güvenliğin yumruğuyla bayılması kamuoyunda tepki toplamıştı. Rektör Tunçer ise öğrencisine uygulanan şiddeti şu sözlerle savundu:

“Öğrencilerimiz, bu güvenlik görevlimiz hakkında işlem yapmamızı istemektedir. Güvenlik görevlimiz görevini yapmıştır. Anadolu’da bir tabir vardır, ‘ahıra girer gibi girmek’ diye. Üniversiteye giriş çıkışın adap ve edebi vardır. Bu düzene riayet etmeyen herkes güvenlik görevlilerimizden aynı şekilde cevabı görecektir.”

Geçtiğimiz ay Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Kayıran’ın bir öğrenciye fiziki müdahalede bulunduğu Hacettepe Üniversitesi’nde Tuncer’in saldırıyı savunan açıklaması, bu yıl öğrencilere uygulanması beklenen şiddetin habercisi olarak yorumlanıyor.

“Demokrat rektör”
Göreve geldikten sonra “demokrat rektör” imajı oluşturmak için çaba harcayan ve bu yönde açıklamalarıyla kamuoyunun dikkatini çeken Tuncer’in imaj çalışması geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan bazı olaylar sonucu zedelenmişti.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında okula girip solculara saldıran faşistleri “misafirlerim” diyerek sahiplenip solcu öğrencilere soruşturma tehdidinde bulunan Tuncer, Ağustos ayında ise şu skandal sözleri sarf ederek emniyet teşkilatı ile taşıdığı fikir ortaklığını gözler önüne sermişti:

“Örgütler öğrencilere başta yurt olmak üzere, sosyal çevre gibi çeşitli olanaklar sağlayarak sempatizan topluyor, cazip tur ve etkinliklerle göz boyuyorlar. İnanmayacaksınız ama örgütler gençlere sevgili bile buluyorlar.”

(soL - Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 17.10.2012 16:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177