banner200
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
28 Eylül 2016 Çarşamba 13:22
'Güneş fatura göndermeyince' belediye kara geçti
banner188
banner213
banner230


Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde geçen yıl başlatılan "Güneş Fatura Göndermez Projesi" kapsamında kurulan güneş enerjisi santralinde elektrik üretmeye başlayan belediye, hem elektrik masrafından kurtuldu hem de ihtiyaç fazlası elektriği satarak kara geçti.

Üzümlü Belediyesi, hem belediyede kullanılan elektriği ucuza getirmek hem de güneş enerjisinden elektrik üretimini yaygınlaştırmak amacıyla geçen yıl ilçede "Güneş Fatura Göndermez" adlı bir proje başlattı. Projenin, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (KUDAKA) onaylanmasının ardından ilçenin Tatoğlu Tepesi'ne güneş enerjisinden elektrik üretmek için santral kuruldu.

Yüzde 85'i KUDAKA'nın desteği ile kurulan ve yaklaşık 500 bin liraya mal olan santral, bir süre önce üretime geçti. Santralin üretime geçmesiyle üretilen elektriği ilgili elektrik firmasına satan belediye, aylık yaklaşık 9 bin lira gelir elde etmeye başladı.

''Santralin kapasitesini artırmak için projeyi geliştirdi''

Böylece aylık 6 bin lira elektrik gideri olan belediye, hem ihtiyacının bir buçuk katı elektrik üreterek fatura ödemekten kurtuldu hem de fazladan gelir elde etti. Proje ile ilçede güneş enerjisinden elektrik üretimine de örnek olan belediye, santralin kapasitesini artırmak için projeyi geliştirmeye karar verdi.

Bu çerçevede ikinci bir proje hazırlayan belediye, bu projeye de destek almak için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna başvurdu.

Belediye, yüzde 100 destekli olan ve 4 milyon liraya mal olması planlanan ikinci projesinin onaylanması halinde, mevcut santralin kapasitesini artırıp ayda yaklaşık 60 bin lira gelir sağlamayı amaçlıyor.

4 aydır hizmet veren santral ayda 9 bin lira gelir getiriyor

Üzümlü Belediye Başkanı Ahmet Sazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş enerji santraliyle belediye olarak kara geçtiklerini belirterek, "2015 yılı programı dahilinde KUDAKA üzerinden, belediyemize maddi katkı sağlamak amacıyla bir proje hazırladık. Projemiz ajans tarafından kabul gördü. Projemizin yük gücü 123 KW ve 4 aydır üretimde olan santralden aylık yaklaşık 9 bin lira maddi gelir elde ediyoruz. Belediyemizin elektrik gideri ise ayda yaklaşık 6 bin lira." dedi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 13:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol