banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Temmuz 2014 Salı 10:33
Gözlemci Avukat Balkız: ‘Binlerce kişi çalışıyor tuvalet bile yok’
Soma’daki bilirkişi heyeti raporu hazırlamaya başladı. Gözlemci Avukat Balkız: “Madenin içi insanı dehşete düşürüyor. Ne dinlenme alanı ne yemek yeme yeri var”
 
Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası sonrası gerekli bilirkişi incelemesinin tamamlanarak, ocak işletmeci şirkete teslim edildi.
 
Geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen faciadan sonra bilirkişi heyeti ilk olarak dört gün sonrasında ocağa girdi. Heyetin ilk hazırladığı raporda ocak içerisinde normalin 10 katı yüksekliğinde 500 PPM korbonmonoksit gazı bulunduğu saptandı. Zaman zaman ocaktaki korbonmonoksit seviyesinin yükselmesine rağmen, işçilerin çalışmaya devam ettikleri de yine raporda yer aldı.
 
İlki kadar gidemediler
 
Bilirkişi heyeti, geçen hafta çarşamba günü bir kez daha facianın yaşandığı maden ocağına girdi. Heyet, 1100 metre kadar derine indikten sonra önlerine çıkan yaklaşık su nedeniyle daha ileriye geçemedi. Bunun üzerine kirli havanın bulunduğu başka bir galeriye temiz hava verildikten sonra heyet 400 metre kadar daha yürüdü ve göçüğe yaklaştı. Heyet, ocaktaki yıkıntılardan numuneler ve dört sabit sensörün verilerini aldı. Heyetin, ilk gittiklerinden daha ileriye gidemedi. Heyetin, ileride ocağa girmenin daha tehlikeli hatta imkansız olacağı gerekçesiyle eldeki verilere göre raporlarını hazırlama kararı aldı.
 
‘Tuvalet bile yok’
 
Facianın başından beri etkin olarak görev alan ve keşifte gözlemci olan Manisa Barosu Başkanı Avukatı Zeynel Balkız, madenin içinin insanı dehşete düşürdüğünü, içler acısı bir manzarayla karşılaştıklarını söyledi. Balkız, şöyle konuştu: “Girişten itibaren yürümenin zor olduğu bir alan. Bantların yanında yürüme bölümleri var ancak buralar ya göçmüş, ya da taşlar dolduğu için yürümek imkansız. Binlerce kişinin çalıştığı bir alan orası ama bir tuvalet bile yok. İnsanların ihtiyaçlarını nasıl giderdiklerini anlayamadık bile. Bunun yanında ne dinlenme alanı, ne yemek yiyecekleri bir yer var. Zor koşullarda yaşamaya çalışmışlar. 1400 metreyi 3 saatte gidip gelebildik.”
 
Komisyon patronu ekimde dinleyecek
 
TBMM Soma’daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, bu hafta Çarşamba günü dinleneceği açıklanan Alp Gürkan’ın sağlık sorunları nedeniyle komisyona davetinin ekim ayında bir tarihe ertelenmesi kararı alındığını açıkladı.

http://www.gazetevatan.com/-binlerce-kisi-calisiyor-tuvalet-bile-yok--660741-gundem/
Son Güncelleme: 22.07.2014 10:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177