banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Mayıs 2016 Pazartesi 23:52
Goldman Sachs ham petrol fiyat tahminini yükseltti

NEW YORK

Merkezi ABD'de bulunan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, bugün yayınladığı petrol raporunda, yılın ikinci çeyreği ve ikinci yarısı için ham petrol fiyat tahminini yükseltti.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan "Volatilite Petrol Piyasası Dengesi için Belirsizlik Oluşturuyor" adlı raporda, 2016'nın ikinci çeyreği için petrol fiyatları tahmini varil başına ortalama 35 dolardan 45 dolara, 2016'nın ikinci yarısı için varil başına ortalama 45 dolardan 50 dolara revize edildiği bildirildi.

Raporda, küresel petrol piyasasında arzla talep arasındaki dengenin oluşmaya başladığı belirtilerek, "Güçlü talep ve hızla azalan üretim nedeniyle petrol piyasasında arz açığı tahminimizden bir çeyrek önce gerçekleşmeye başladı" ifadesi kullanıldı.

Küresel piyasada ham petrol arzının azalmasıyla ilgili olarak Kanada'daki orman yangınlarına ve Nijerya'daki petrol boru hatlarına yapılan saldırılara işaret edilen raporda, bu iki ülkedeki arz kesintisinin günlük ortalama 1,5 ile 2 milyon varil arasında olduğunun tahmin edildiği kaydedildi.

Raporda, dünya genelinde düşük maliyetli üreticilerin ham petrol üretimlerinin artmaya devam etmesi durumunda tekrar piyasada arz fazlası olabileceğine işaret edilerek, gelecek yılın ilk çeyreğinde fiyatların yeniden varil başına ortalama 45 dolara düşebileceği uyarısında bulunuldu.

Petrol fiyatları, küresel arz fazlası ve dünya genelindeki düşük talep nedeniyle, Haziran 2014'te günlük ortalama 115 dolardan bu yılın ocak ayında 30 doların altına kadar gerilemişti.

Şubat ayından sonra OPEC ve Rusya'nın üretimlerini askıya alma beklentileri, Kanada, Nijerya ve Venezüela'daki arz kesintileri ile ABD'de ham petrol stokları ve üretimde düşüş gerçekleşmesi nedeniyle, petrol fiyatları son üç ayda yükselişe geçti.

Goldman Sachs'in raporunun açıklanmasından sonra petrol fiyatları pazartesi günü yaklaşık 50 dolara kadar yükselerek Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Muhabir: Övünç Kutlu

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 16.05.2016 23:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177