banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
19 Ocak 2016 Salı 18:52
'Gizli zam' haberlerine EPDK'dan yalanlama
banner188
banner213
banner230

ANKARA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca, (EPDK) elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

EPDK'dan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında elektrik faturalarındaki dağıtım bedeline yaklaşık yüzde 250 gizli zam yapıldığı yönünde gerçek dışı haberlere yer verildiği belirtildi. Acıklamada, 'Kurumumuzu yıpratmaya yönelik bu haberlerin baştan aşağı yalan ifadelerle dolu ve maksatlı olduğu kolayca anlaşılmaktadır' ifadesi kullanıldı.

Elektrik fiyatlarına yönelik herhangi bir gizli zammın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, 2016 yılının başlangıcı itibari ile EPDK tarafından yapılan zammın kurumun internet sitesinde kamuoyu ile paylaşıldığı ve Resmi Gazete'de yayımlandığı kaydedildi.

EPDK açıklamasında, gizli bir zamdan söz edilmesinin, iyi niyetle yorumlanması mümkün olmayan açık bir çarpıtma olduğu bildirildi.

'Ulusal tarife uygulaması söz konusu'

Öte yandan, dağıtım bedeli adı altında alınan herhangi bir verginin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada, 'Dağıtım bedeli, elektriğin taşınması anlamına gelen dağıtım hizmetinin karşılığında alınmaktadır' ifadesi yer aldı.

İlgili haberlerde yer alan İstanbul ve Ankara için farklı tarifeler uygulandığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı, tüm Türkiye'de tarifelerin aynı olduğu kaydedildi.

Muhabir: Muhsin Barış Tiryakioğlu

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 19.01.2016 18:52
Anahtar Kelimeler:
YalanlamaZamGizliEPDKdan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol