banner200
banner235
banner225
10 Şubat 2014 Pazartesi 14:54
Gezi iddianamesi savcılığa iade edildi
banner188
banner213
banner230
 Mahkeme, iadeye ilişkin kararda "Bir kısım şüphelilerin hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılamadığından, şüphelilerin bu suçtan savunmalarının alınabilmesi amacı ile hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettiklerinin iddianamede açıklaması gerekmektedir" denildi. İddianamede şüphelilerin memura mukavemet suçundan cezalandırılması istendiği belirtilen kararda, "Dosyada kendisine karşı cebir ve tehdit kullanılan kamu görevlisi müşteki olarak gösterilmemiştir" denildi. 

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 26 şüpheli hakkında hazırlanan 6 sayfalık iddianame, savcılığa geri iade edildi. İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bugün iade edilen iddianameye ilişkin verilen kararda, "İddianame kapsamına göre bir kısım şüphelilerin hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılamadığından, şüphelilerin bu suçtan savunmalarının alınabilmesi amacı ile hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettiklerinin iddianamede açıklaması gerekmektedir" denildi.

"KENDİSİNE KARŞI CEBİR VE ŞİDDET KULLANILAN KAMU GÖREVLİSİ MÜŞTEKİ OLARAK GÖSTERİLMEMİŞTİR"

İddianamede şüphelilerin memura mukavemet suçundan cezalandırılması talep edildiği belirtilen kararda, "Memura karşı cebir veya şiddet kullanılması gerekli olup dosyamızda kendisine karşı cebir ve tehdit kullanılan kamu görevlisi müşteki olarak gösterilmemiş olup hangi şüphelinin hangi kamu görevlisine karşı cebir veya tehdit kullandıkları belirtilerek kendisinde karşı cebir veya tehdit kullanılan kişinin iddianamede müşteki olarak gösterilmesi gerekmektedir" ifadelerine yer verildi. Kararda şu ifadelere yer verildi: "İddianamede müşteki olarak gösterilen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ile bu müştekiye ait olduğu aracı kullandığı belirtilen müşteki Mustafa Aksu'nun kullandığı araca zarar verildiği iddianemde anlaştılmış olmasına rağmen, hangi şüpheli veya şüphelilerin bu araca zarar vermekten dolayı hangi suçtan dolayı cezalandırılmalarının istenildiği iddianamede açıklanması gerekmektedir. Bu eksiklikliklerin giderilmesi amacıyla iddiananemenin iadesine karar verildi."

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan 6 sayfalık iddianamede Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı ve İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmek" ve "Görevi yaptırmamak için direnmek" suçlarından 7,5 yıldan 29'ar yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer 21 şüphelinin ise "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçlarından 10'ar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianamede, Taksim Dayanışma Platformu'nun üyeleri şüpheliler Ali Çerkezoğlu, Ayşe Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu'nun twitter, facebook ve çeşitli sosyal, görsel ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı'na çağrıdıkları, İstanbul'da kamu düzeninin güvenliğini ciddi şekilde zarar görmesine neden oldukları belirtildi. Şüphelilerin uzun süre olayları yönettiği ve planladığı anlatılan iddianamede, şüphelilerin bir organize suç örgütü şeklini aldıkları ve bu şekilde hareket ettikleri belirlendiği ifade ediliyordu. Bazı şüphelilerden baret, eldiven, çift filitreli gaz maskesi, güneş gözlüğü, beyaz renkli bez gaz maskesi, deniz gözlüğü, bez maske, üzerinde Taksim Dayanışması yazan beyaz renk önlük, limon suyu, kask, iki adet demir saplı sapan, bir adet tahta saplı sapan, 67 adet cam bilye ele geçirildiği anlatıldı.

DHA
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2014 14:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol