banner200
banner235
banner225
14 Şubat 2011 Pazartesi 10:48
Gerçeker:
banner188
banner213
banner230
Hasan Gerçeker, Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısının artırılmasına ilişkin kanunun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandığının hatırlatılması ve "Sizin uyarılarınız dikkate alınmadı, ne diyeceksiniz?" diye sorulması üzerine Gerçeker, "Hayırlı olsun. Ne diyebilirim ki. Bundan sonra biz işimize bakacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Yasayı onaylamasaydım 200 bin dosya zaman aşımına uğrayacaktı" dediğinin belirtilmesi üzerine Gerçeker, "İnşallah önlenir. Yalnız bu tedbirlerle, daire ve üye sayısının artırılmasıyla bu işin önlenemeyeceği görüşündeydik ama elimizden gelen çabayı yine göstereceğiz. Elbette dosyaların zaman aşımına uğraması, çok uzun sürelerde çıkması zaten adil yargılanma hakkını ihlal eden bir durum ama bu tedbir geçen sefer de söylediğim gibi geçici bir tedbirdir" diye konuştu.

Gerçeker sözlerine, "Mutlaka yargıda köklü reformlar yapılması gerekiyor. A'dan Z'ye kadar ilk derece mahkemelerinden itibaren yargı reformu yapılması gerekiyor. Yoksa Yargıtaydaki dosya sayısını azlatmakla yargının sorunlarını bitirmek mümkün değil" diye devam etti.

Gerçeker, bir başka soruya karşılık, bölge adliye mahkemelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Başka çare yok. Şu aşamada bir an önce bölge adliye mahkemelerinin kurulması gerekiyor. Yoksa bu dosya akışı devam ettiği sürece bugün 6 daire kurarsınız, seneye yine 6 daire daha kurma zorunluluğu doğar. Bunun önlenmesi için mutlaka bölge adliye mahkemelerinin kurulması gerekiyor" dedi.


cnnturk
banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol