banner200
banner222
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:49
Genç Avukatlar Rahatsız
banner188
banner213
banner230

Genç Avukatlar Kimdir?

Adı üstünde genç avukatlar, genç olan; ufak da bir ekleme ile genç olmamasına rağmen kendini genç hisseden avukatlardır. Yani henüz mesleğin başındadır, meslekte kaşarlanmamıştır.

Sizin Olayınız ne?        

Genç avukatların çok büyük hedefleri yok. Zaten insanlığa en büyük kötülükleri en büyük sözleri edenler yapmıştır. Genç avukatlar size dünya barışını vaat edemez, çocuklarımızın el ele mutlu yarınlara koşacağını, açlığı sefaleti bitireceğini, huzurun bu topraklarda ilelebet hüküm süreceğini de söyleyemez. Genç avukatlar, küçük hedefleri olan ortalama insanlardır. Onlarla her gün adliyede sokakta, bir barda, çay evinde karşılaşabilirsiniz. Ancak şu husus sizi yanıltmasın, hiçbiri size bedava mütalaa vermez. Kendileri meslek onurlarına sahip çıkmakla mükelleftir.

Peki neden Rahatsızsınız?

Genç avukatlar en başta kendilerine mason locasından çıkmışçasına üstat avukat diyen, mesleğin sorunlarına karşı put kayıtsızlığı takınanlardan RAHATSIZ!

·         Duruşma kapılarında saatlerce beklemekten RAHATSIZ!

·         Baro yönetiminde söz sahibi olamamaktan RAHATSIZ!

·         Baroların meslek sorunlarını bırakıp siyasete karışmasından, İspanyadaki boğa güreşiyle ilgilenmesinden RAHATSIZ!

·         Polisler avukatları yaka paça gözaltına aldığında onlar için rehine pazarlığı yapan yönetimden RAHATSIZ!

·         Düşük Avukat maaşlarından, yüksek vergilerden RAHATSIZ!

·         Yabancı hukuk bürolarından RAHATSIZ!

·         Bedava hukuki mütalaa vermek zorunda bırakılmaktan RAHATSIZ!

·         Hukuk pastasını büyütmek yerine 80.000 avukatın ufacık bir pasta için kavga etmesinden RAHATSIZ!

·         Meslek etiğinin ve ahlakının en önemlisi mesleğin saygınlığının kalmamasından RAHATSIZ!

·         Toplum gözünde çantalı hırsız diye anılmaktan RAHATSIZ!

·         Benzin fiyatından daha hızlı yükselen hukuk fakülteleri sayısından, avukat enflasyonundan RAHATSIZ!

·         Hakim/Savcı Asansörü- Hakim/Savcı tuvaleti gibi avukatları dışlayan her türlü tesisten RAHATSIZ!

·         Düşük Adli Yardım/CMK ücretlerinden RAHATSIZ!

·         Stajyer Avukatlara fatura ödettirilmesinden, fotokopi çektirilmesinden yani stajyer sömürüsünden RAHATSIZ!

·         İcra dairelerindeki işleyişten RAHATSIZ!

·         Engelli avukatlara imkan sağlanmamasından, başörtülü avukatların staj eğitim derslerinden kovulmasından, avukatlara uygulanan her türlü ayrımcılıktan RAHATSIZ!

·         Kadın avukatların iş görüşmesinde, mahkeme kaleminde, icra dairesinde,  adliyede taciz edilmesinden RAHATSIZ!

·         Son kullanma tarihi geçmiş, avukatları cezalandırmak dışında bir işe yaramayan Avukatlık Kanunu’ndan RAHATSIZ!

·         Baro pulundan yıllık 30-40 milyon TL gelir elde edilir iken bu kaynakların hunharca harcanmasından, stajyerlerin sahipsiz bırakılmasından RAHATSIZ!

·         Adli Yardım/CMK yapmak isteyen avukatlara ücretli seminer verilmesinden RAHATSIZ!

·         Ülkemizi gezi olayları nedeniyle Avrupa Konseyi’ne şikayet eden, Gaziantep’teki yangını incelemeye giden, Amerikan Büyükelçisi ile gizlice görüşenlerden RAHATSIZ!

Tamam anladık da siyasi görüşünüz ne?

Elbette genç avukatlar salak değil. Herkes gibi onların da siyasi görüşü var. Ancak genç avukatlar avukat sorunları hariç hiçbir konuda birlikte hareket etmez, , belki birbirlerini de sevmez,  topluca aynı partiye oy vermez, aynı çarşaf listenin partizanlığını yapmaz. “Herkesin tuttuğu siyasi parti kendisine” ilkesini benimser.

Genç avukatlar oluşumu, mevzubahis avukat sorunları olmadıkça birlik olmaz, hepsi ayrı mekanlarda takılır, ayrı siyasi görüşleri benimser ama konu avukat sorunları oldu mu işte o zaman korkun. O zaman birlik olurlar, aklınızı alırlar.

Sizi kim destekliyor?

Genç avukatların arkasında kıçından başka herhangi bir desteği yok. Sponsoru, kendisini destekleyen iç veya dış mihrakları da yok, herhangi bir kuruluş ile hormonlu veya organik bir bağı da yok. Dedik ya bir araya gelmekteki tek amacımız AVUKAT SORUNLARI.

Ortaya çıkış zamanlamanız biraz manidar sanki?

Geç bile kaldık!

Barolar varken bu işler sizin haddinize mi?

Bizi asla, görevi avukatlık mesleğini geliştirmek, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak olan ancak bu işleri bırakıp gündelik siyasetin heyecanına kapılmış, kendi gölgesinden büyük sözler eden barolarla karıştırmayın.

Sizin orada demokrasi var mı?

Alacağımız her karar oybirliği ile alınır. Aramızdaki muhalifler ezilmez, tam tersine çok sevilir. Bizim de muhalif bir duruş ile yola çıktığımız unutulmaz.

Kararlar nasıl alınıyor peki?

Genç avukatlar “onlar işlerini meşveret ile hallederler”(Şura 38) felsefesini benimsemiştir. Meşveret onlar için en önemli ilkedir. Tepeden inme kararlar ile hayat karartanlarla karıştırmayın bizi.

İlkeleriniz/amaçlarınız nelerdir?

Ø  Herşeyden evvel bu oluşumda meşveret esastır.

Ø  Bu oluşumun fikri neyse zikri de odur.

Ø  Bu oluşum geldiği yeri, bir zamanlar stajyer olduğunu unutmaz. Stajyerlere sahip çıkmak öncelikli sorumluluğudur.

Ø  Avukat sorunlarından başka herhangi bir amacı, iş sağlama temennisi yoktur. Küçük hesaplar peşinde koşmaz.

Ø  Baro başkanı olmak için 10 yıl, yönetim kurulunda yer alabilmek için 5 yıl, delege olabilmek için 10 yıl gibi haksız uygulamalar ile savaşmak asli vazifelerinden biridir.

Peki, size son bir sorum olacaktı, şimdi benim şöyle bir işim var …

İşte orada dur dostum. Manava gidip hıyar alırken para veriyorsun ancak iş avukattan bilgi almak olunca asalak gibi etinden sütünden faydalanıp toz oluyorsun. Genç avukatların bilgisi hıyardan kıymetlidir. Bedava verilemeyecek, herhangi bir ürünün kenarına koli bandı ile yapıştırılıp kampanyalara alet edilemeyecek kadar değerlidir. Bilgisini hunharca paylaşıp, mütalaa için para almayan bizden değildir!

banner229
Son Güncelleme: 24.02.2014 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol