banner200
banner235
banner225
05 Ocak 2012 Perşembe 12:10
'Gazeteciler tutuksuz yargılansın'
banner188
banner213
banner230

Ankara- Türkiye'deki 94 basın meslek örgütünden oluşan Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) temsilcileri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda devam eden Oda TV duruşmasını izledi.

GÖP Dönem Başkanlığını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, GÖP adına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ceza hukukunun topluca gözden geçirilmesini zorunlu kılan bir süreçten geçtiğini belirtti.

Erinç, "Ceza hukukunun genel kurallarının kimi kez görmezden geliniyor olması yargı erkine duyulan güveni örselemek gibi bir sonuca doğru gitmektedir. Bir tedbir ve istisna olan tutuklamanın genel geçer bir kural olarak algılanması en çok meslektaşlarımızı etkilemektedir. Sanık ve hükümlü arasındaki fark da özellikle hücre hapsi nedeniyle ortadan kalkmış olmaktadır" dedi.

Silivri'deki ana davaya bakan mahkemenin, Ergenekon Terör Örgütü'nün varlığının henüz kesinleşmediğine vurgu yaparak "iddia edilen Ergenekon Terör Örgütü" denmesine karar verdiğini kaydeden Erinç, şöyle devam etti:
"Oysa burada, Çağlayan'daki Adalet Sarayı'nda yargılanan Oda TV mensubu meslektaşlarımız 'Ergenekon Terör Örgütü'nün Medya Yapılanması' kesin iddiasıyla ve tutuklu olarak yargılanmaktadırlar. İddianamelerde yer verilen, özel yaşamla ilgili konuşmalar, gazeteciliğin doğal görevleri arasında bulunan haber kaynakları ile görüşmeler, iddialar kapsamındaki belgeler olarak sunulmaktadır. Meslektaşlarımızın evlerinde ve bilgisayarlarında yapılan aramalarda el konulan ve çoğunun kopyaları bile meslektaşlarımıza verilmeyen tutanaklar ortadayken 'delil karartma' gibi bir iddianın tutuklama gerekçesi olarak geçerli kılınmasını anlamak giderek daha da zorlaşmaktadır. Türk Ceza Yasası'ndaki "Suçta ve cezada kanunilik ilkesi"nin üst başlıklı 2'inci maddesinin uygulanması da hukukçular tarafından yadırganır olmuştur. Özellikle maddede yer alan "Suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz" kuralının geçerli olup olmadığı bile tartışma konusudur."

"Gazetecilere Özgürlük Platformu"nun 94 gazetecilik meslek kurulunun oluşturduğu bir gazetecilik birlikteliği olduğunu vurgulayan Erinç, "Beklentisi de 'gazeteciler yargılanmasın' değil, 'usul ve ceza hükümlerine uygun biçimde ve tutuksuz yargılanmaları' isteği ile sınırlıdır. Meslektaşlarımızı meslekten men etme gibi bir sonuç yaratan uygulamalara son verilmesi beklentimizi bir kere daha kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz" dedi.

cumhuriyet

banner229
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol