banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
14 Temmuz 2016 Perşembe 09:12
Fuat Avni Yine Bildi!
banner188
banner213
banner230

Erdoğan'ın Özel Ordusu Kimi Eğitiyor!

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker Bugünkü Köşe Yazısında Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir şirket olan Sadat A.Ş 'yi Kaleme Aldı!

 

Çiğdem Toker'in İşte  O Yazısı!

 

SADAT A.Ş.

 

Kısa adı Sadat A.Ş. Türk Ticaret Kanunu’na göre kurulmuş bir şirket.
Kendilerini “uluslararası savunma ve danışmanlık alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek şirkettir” diye tanımlıyorlar. Özel harpçi emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin, 2012’de kurduğu şirketin, zengin bir de danışman kadrosu var.

Üsküdar Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Nevzat Tarhan mesela. Şirkete psikoloik savaş alanında danışmanlık hizmeti veriyormuş.

Ekonomi danışmanı Prof. Mehmet Zelka da öyle. O da aynı üniversitenin rektör yardımcısı.

Şirketi sıra dışı kılan, açıkça ilan ettikleri faaliyet alanları. Silah sanayiinin hoşlanmayacağı deyimle öldürme dersi satıyorlar. Peki, “Üniversite öğrencisi yetiştirirken, ölümü değil yaşamı bir değer olarak kabul ettiğini varsaydığımız hocalara ne danışıyor olabilir bu şirket” diye soracak olursanız, orasını bilmiyorum.

***

Sadat A.Ş’nin sitesinde muhtelif “eğitim paketleri” tanıtılıyor.

Gayri nizami harp kursu” bunlardan biri. Tahrip kursu eğitim paketi, polis özel harekât temel eğitim paketi, hudut karakol emniyeti eğitim paket, topçu ve havan ileri gözetleyicilik kursu eğitim paketi diye gidiyor.

Şirket bu paket hizmetleri -artık o makamlar neresiyse- herhalde bedava sunmuyordur. Fakat devlet bu konuda pek ketum. (Bu başlığa birazdan döneceğiz.)
İşler büyük, sermaye düşük.

Dahası, şirketin Ticaret Sicili Kayıtlarında da sermaye bakımından anlamlı büyüklük yok. 4 Temmuz tarihli yeni karardan öğreniyoruz ki, şirket sermayesini artırmış. 643 bin TL olan sermaye, 237 bin TL artırılarak, 880 bin TL’ye yükseltilmiş. 1286 adet olan hisse sayısı da 3 bin 520’ye.

Verilen “hizmetlerin” yarısının bile gerçekleştiğini düşünseniz, büyük ölçekli “alımlar” yapılmış olmalı. Paramiliter personel ücretinden, silah ve mühimmat bedeline uzanan bu alımlar milyon dolarlara karşılık gelir. Artırılmış haliyle bile 1 milyon TL’yi bile bulmayan sermaye yapısı, tam da bu yüzden dikkat çekici.

 

20 Temmuz’da genel kurul

Şirket, 20 Temmuz’da 2013, 2014 ve 2015 yılları olağan genel kurullarını bir arada yapacak. (Ticaret Sicili’nde ilk kaydı 28 Şubat 2012’de yayımlanan şirket kayıtlarında 2013’ten geçen nisan ayına kadar herhangi bir hareket olmamış.)

Devlet, Sadat A.Ş. konusunda tuhaf bir ketumiyet içinde. Şirket kurulduğundan beri CHP’li milletvekillerinin kadrajında olmuş. (“Twitter fenomeni” olarak anılan sosyal medya hesabından epeyi önce yani.) Suriye iç savaşının yükseldiği dönemde:

- CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk - 5 Eylül 2012
- CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk - 6 Eylül 2012
- CHP İstanbul Milletvekili Osman Korütürk - 14 Eylül 2012, 16 Ocak 2013
- CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz - 3 Ekim 2012 soru önergesi vererek, şirket faaliyetleri konusunda kritik sorular yöneltmişler:

Sadat’ın ÖSO militanlarına sokak savaşı dersi verip vermediğini, devletten hibe, kredi alıp almadığını, yabancı devletlerin yardım edip etmediğini, askeri eğitim ve danışmanlık konularında herhangi resmi devlet kurumunun izin verip vermediğini.


Hatta Korutürk, dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın soruları cevapsız bıraktığını kayda geçirerek ikinci önerge vermiş.

Sadat A.Ş., faaliyetleriyle yeniden gündemde. Sağlar’ın, IŞİD bağlantısını sorguladığı son önergenin ardından Lice’den korkunç bir iddia geldi. DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, “bir subay müdahale etmese” Lice’de 34 köylünün yakılacağını açıkladı: “Sadat diye bir örgütten bahsediyorlar (...) Çıkıp açıklama yapmak zorundalar” dedi.

İddialar, sorular, ne iktidar ne de TSK nezdinde suskunluk kaldırabilecek kadar ciddi.

 

İşte Twitter Fenomeni Fuat Avni'nin Günler Öncesinden SADAT'la İlgili Yazdığı O Çarpıcı İddiaları

 

 

Twitter fenomeni Fuat Avni, SADAT’ın TSK’ya paralel bir silahlı güç olarak yapılandığını öne sürdü. Pusu, sabotaj, adam kaçırma, baskın gibi eğitimler veren kuruluşun Anayasa’ya aykırı illegal bir yapı olduğu belirtildi.

Fuat Avni'nin iddialarına göre SADAT'ın eğittiği silahlı gruplar içinde IŞİD terör örgütü de var. AKP Gençlik Kolları ve Osmanlı Ocakları'ndan gençlerin de eğitim kamplarına katıldığını ve iç çatışma tehlikesi olduğunu savundu.

İslam ülkelerine askeri eğitim vermek içinemekli subaylar tarafından kurulduğu iddia edilen SADAT, Twitter fenomeni Fuat Avni'nin iddialarıyla tekrar gündeme geldi. 

 

AKP GENÇLİĞİ VE OSMANLI OCAKLARI

SADAT adında TSK'ya paralel olarak kurulduğunu savunan Fuat Avni, “Gizli silahlı bir yapı kurulduğunu, örtülü ödeneğin bu şirketin emrine sunulduğunu, bu kamplarda, IŞİD ve türevlerine gayrınizami harp eğitimi verildiğini ancak, IŞİD'ci teröristlerin eğitildiği bilgisi batılı istihbarat teşkilatlarının eline geçince eğitimlerin dondurulduğunu, gizlisilahlı yapının ise kamplarda eğitilmeye devam ettiğini, AKP Gençlik Kolları ve OsmanlıOcakları'ndan gençlerin de bu kamplarda bulunduğunu, Türkiye'de ve yurt dışında kanlı eylemlerde kullanılmak üzere hasta ruhlu tetikçiler yetiştirildiğini ve öldürüleceklerin listesinin tutulduğunu, Türkiye'deki muhtemel iç savaşın taşlarının döşendiğini, yurtiçinde ve gerekirse yurt dışında kahve-bar taramayı, bombalama yapmayı, suikastler gerçekleştirmeyi görev edindiklerini, bu yapının gerekirse TSK'ya alternatif olarak kullanılmasının planlandığını” iddia etti.

Fuat Avni'nin iddiaları ile yeniden gündeme gelen SADAT'ın 2012 yılında özel harpçi subaylar tarafından gayriresmi silahlı yapı olarak kurgulandığı belirlendi. 1996'daTSK'dan emekli edilen özel harpçi Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulanşirkette yaklaşık yüz emekli askeri personel görev yapıyor. SADAT'ın Ortadoğu danışmanlığını gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak üstlenirken, psikolojik savaş danışmanlığını da Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan yapıyor.

 

İSLAM ÜLKELERİYLE İRTİBATTAYIZ

2012'de basına açıklama yapan Tanrıverdi milli ve manevi mefkuresi olan bir ticari şirketkurduklarını belirerek, “Danışman kadromuzda 58 kişi var, izin çıkarsa altyapımızı tamamlayıp her türlü teknik, stratejik ve liderlik eğitimini verebileceğiz. Özellikle üç İslamülkesi ile irtibattayız” ifadelerini kullanmıştı.

 

SAVUNMA BAKANLIĞI ONAY VERMİŞ

Tanrıverdi, CNN'e yaptığı açıklamada askeri hizmet vermek için Savunma Bakanlığı'ndanyurt dışı eğitim onayını aldıklarını ancak Dışişleri Bakanlığının mevzuat çalışmasını tamamlamadığını açıklamıştı. Tanrıverdi SADAT kurulduktan sonra ulusal medyaya yaptığı açıklamalarda bazı ülkelerle irtibatta olduklarını belirten Tanrıverdi, “Suriyeli muhaliflerden silah ve mühimmat talebi geldi. Faaliyet alanımız, İslam devletleri. Talep sayısı ne kadar artarsa eğitim yerlerimizi de geliştirip, kışla tesisi kurmamız gerekecek. Talebe göre 150 dönüm arazi kiralayıp tesis yapacağız” şeklinde konuşmuştu.

 

SABOTAJ-MESKUN MAHALDE ASKERİ OPERASYON EĞİTİMİ

SADAT'ın internet sitesinde “Eğitim Hizmetlerimiz” başlığı altında verilen hizmetler Nizami, Gayri Nizami ve Özel Harekat olarak üç ana başlığa ayrılmış. Hem gerilla hem de kontrgerilla eğitimi verilen SADAT'ta eğitimlere katılanlara sabotaj, pusu, adamkaçırma, tahrip, keskin nişancı eğitimi, meskun mahalde askeri operasyon gibieğitimlerin verildiği açıkça belirtiliyor.

 

ŞİRKET MERKEZİ ASKERİ KIŞLA GİBİ

Beylikdüzü'nde kurulan şirketin binası askeri kışlalar gibi etrafı tel örgülerle çevrili. Her yerin güvenlik kamerasıyla izlendiği bahçenin etrafında da kırmızı levhalarla ‘girilmez vefotoğraf çekmek yasaktır” uyarısı bulunuyor. Ayrıca Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi'nin odasındaki dünya haritasında islam ülkeleri kırmızı çizgilerle diğer ülkelerden ayrılmış.

 

Ülkeyi iç savaşa götürebilir

Güvenlik uzmanı Prof. Dr. Sedat Laçiner Türk yasalarına göre güvenlik kuruluşlarının anayasayla belirtilmiş olduğuna dikkat çekerek SADAT'ın yasal olmadığını belirtti. Laçiner, “Ülkemizde güvenlik hizmetleri verecek kuruluşlar yasayla belirlidir. Sınırları da anayasayla oluşturulmuştur. Bunun dışındaki ABD'dekine benzer Black Water gibi özelsilahlı asker yetkisine benzer kuruluşlara müsaade edilmiyor. Bu tür yapılar meşru olamaz” dedi.

 

HÜKÜMETİN HİMAYESİNDE KURULUR

Laçiner, böyle bir yapının iç savaşa neden olabileceğine dikkat çekti. Bu yapı kurulurken savcıların, emniyetin ve istihbaratın gerekli çalışma yapmadığını savunan Laçiner, “Böyle bir yapı ancak hükumeti yönetenlerin himayesinde olur. Özel kuvvetlerin ve MİT'in yapacağı işleri yapmak da tatbik etmek de suçtur. Başka devletler için dahi olsa bu krizçıkarır. SADAT'la alaklı anlatılanlara göre bu yapı devletin güvenlik güçlerine paraleloluşturulmuş çok tehlikeli bir oluşumdur. Bu tip hatalar iç savaşa götürebilecek hatalardır. Herkes kendi silahlı gücünü kurarsa bunun nerede duracağı belli olmaz, buna örnek olarak Suriye'yi gösterebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye sıkıntıya girer

Güvenlik uzmanı Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, SADAT'ın uluslararası hukuka göreTürkiye'yi sıkıntıya sokacağına dikkat çekiyor.  Caşın; “Türkiye ile talepte bulunan devletarasında uluslararası anlaşma yapılması gerekir. İki devletin arasında askeri ve hukukianlaşma olmalı. Dışişleri Bakanlığı'nın onayının da olması gerekir.  Asker olmayan, sivil şahısların bu eğitimi vermesi uluslararası arenada Türkiye'yi sıkıntıya sokabilir” şeklinde konuştu.

 

HÜKÜMET Mİ ÖN AYAK OLDU?

CHP İzmir milletvekili Aytun Çıray da SADAT'la alakalı meclise soru önergesi verdi. Dokuz soruluk soru önergesinde, “SADAT şirketine, bizzat hükümet mi ön ayak olmuştur? SADAT'ın faaliyetleri takip altında mı” diye sordu.Kaynak: Cumhuriyet - Fuat Avni (Twitter)
http://www.ideallhaber.net/gundem/fuat-avni-yine-bildi/31339/#.V4QJrBD9OqB.twitter
banner229
Son Güncelleme: 14.07.2016 09:14
Anahtar Kelimeler:
Fuat Avni Yine Bildi!
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol