banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Nisan 2016 Pazar 11:52
Fransa'da köpekler fişlenecek
banner188
banner213
banner230

PARİS

Fransa'da bir belediye başkanı, şehrindeki köpeklerin DNA örneklerini alacak ve sokaklardaki köpek pislikleriyle karşılaştırarak köpek sahiplerine ceza verecek.

Ülkenin güneyinde yer alan Beziers kenti, sokakları temiz tutmak için ilginç bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.

Kentin Belediye Başkanı Robert Menard, Europe1 radyosunda katıldığı bir programda, şehirdeki her köpeğin tek tek DNA örneklerinin alınacağını ve örneklerin sokaklardan toplanan köpek pislikleriyle karşılaştırılacağını söyledi.

Menard, şehir sakinlerinden sokaklardaki köpek pisliğine çözüm bulunması konusunda birçok talep geldiğinin altını çizerek bundan sonra sokakları kirletenlere göz yumulmayacağını dile getirdi.

Şehirde yaklaşık bin 300 köpek olduğu tahmin edilirken sahipleri köpeklerini belirlenen veterinere götürerek DNA örneği bırakacak. DNA örneği vermeyen köpek sahipleri ise 38 avro para cezasına çarptırılacak.

Köpeklerinin pisliğini sokakta bırakanlar, bu DNA örnekleri sayesinde tespit edilecek ve 450 avroya kadar para cezası alabilecek.

Uygulamanın belediyeye yıllık 50 bin avroya mal olması beklenirken köpek pisliklerini temizleyen motorize ekiplerin ise yıllık maliyetlerinin 70 bin avrodan fazla olduğuna da dikkat çekildi.

Avrupa'da İtalya ve İspanya'da hayata geçirilen ancak Fransa'da ilk kez denenecek uygulama 1 Ekim itibariyle yürürlüğe girecek.

Muhabir: Fatma Esma Arslan


Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 24.04.2016 11:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol