banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Nisan 2016 Cumartesi 11:17
Fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor
banner188
banner213
banner230

50 MİLYON ÇİÇEK VAR 

Karatay İlçesi İsmil Mahallesi yakınlarında üretim yapan Asya Lale Firması’nın üretim müdürü Beyhan Gürses, Konya’daki lale serüvenlerinin 1994 yılında başladığını söyledi. Lale ektikleri arazide 50 milyonun üzerinde çiçek bulunduğunu anlatan Gürses, 'Lale ekimi 300 dekarlık bir alanda gerçekleştiriliyor. 80 lale çeşidi bulunuyor. Sarı, kırmızı, mor gibi 10’un üzerinde renk var' dedi.

MEVLANA VE ÇATALHÖYÜK’TEN SONRA LALE TARLASI 

Sektörün içinde 22 yıldan bu yana olduklarını ifade eden Gürses, şöyle konuştu:'Son yıllarda insanlar lale tarlamıza çok ilgi gösteriyor. Türkiye’nin birçok ilinden amatör ve profesyonel fotoğrafçı lale tarlamıza geliyor. Bir çoğu da aileleri ile birlikte lale tarlamızı ziyaret ediyor. Artık Konya’da Mevlana ve Çatalhöyük’ten sonra lale tarlalarımız da ziyaret edilir hale geldi.

'YURT DIŞINA DA İHRAÇ EDİLİYOR

Lalelerin nisan ayında çiçek kırımının ve haziran ayında da söküm işlemlerinin gerçekleştiğini ifade eden Gürses şunları söyledi: 'Lale soğanlarını daha sonra soğuk hava depolarına alıyoruz. Buradan da müşterilerimize gönderiyoruz. Müşteri portföyümüzün yüzde 40’ını ulusal marketler zinciri oluşturuyor. Marketlere yılda 3 parti ürün veriyoruz. Yüzde 30’unu da belediyelere satıyoruz. İstanbul, Konya, Antalya ve Kayseri gibi bir çok belediyelere satış yapıyoruz. Lale soğanlarımızın yüzde 20’lik miktarı da ihracatta değerlendiriliyor. İran., Türkmenistan, Azerbaycan gibi doğu ülkelerinin yanı sıra Bulgaristan, Sırbistan, Almanya ve Hollanda gibi batı ülkelerine de ihraç ediyoruz. Yüzde 10’luk kısmı da peyzajcılar ve üreticiler arasında değerlendiriliyor.

'DRONE İLE HAVADAN GÖRÜNTÜ 

İstanbul’dan laleleri fotoğraflarını çekmek ve drone ile havadan görüntülemek için Konya’ya geldiğini belirten fotoğraf sanatçısı Aydın Kıran da lalelerin göze çok hoş geldiğini söyledi. Laleleri daha iyi görüntüleyebilmek adına sabah ve akşam güneşini yakalamak için 2 günden bu yana deklanşöre basarak çekim yaptığını anlattı.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 16.04.2016 11:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol