banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Ocak 2016 Pazartesi 14:53
Fırtına ve dolu yağışı çiftçiyi vurdu

Fırtına saat 04.00'de meydana geldi. Dolu yağışı, ilçeye bağlı Karakeşli Mahallesi'nde örtü altı serada domates yetiştiriciliği yapan birçok üretici etkilendi. Mahalle muhtarı Ayhan Aydın, sabah erken saatlerde fırtına ile birlikte yağan dolunun çiftçiyi üzdüğünü belirterek, 'Mahallemizdeki birçok domates serasında etkili oldu. Tünel sistemi ile yapılan seraların su oluklarının yağan dolu ile kapanması sonucu seralarda yırtılmalar ve içindeki ürünlerde zarar meydana getirdi. 

Dolu afetine yapacak bir şey yok daha kötüsü de olabilirdi' dedi.2 dönümlük serasına domates diken Rüknettin ve Seyhat Küçük çifti, yağan dolu nedeni ile serasının parçalandığını ve içindeki meyveli domates fidelerinin zarar gördüğünü belirterek, 'Bin bir emekle yetiştirdiğimiz domateslerimiz dolu yağışından dolayı telef oldu. Yapacak bir şey yok Allah başka acı ve keder vermesin. Seramızın üzerindeki yırtılan naylonları yenisi ile değiştireceğiz' diye konuştu.Erdemli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Türker ise, hasar tespiti için ekiplerin araştırmaya başladığını kaydetti.

'DON NÖBETİ'

Bu arada Silifke İlçesinde de çiftçiler, yurt genelinde etkili olan kar yağışı ve soğuk havadan etkilenmemek için don olayına karşı, seralarında hazırlık yapıyor. Meteorolojik uyarıları da dikkate alan çiftçiler, gece yaşanacak ısı düşüşleri ve don olayına karşı seralarındaki yağmurlama sistemlerini ve sobalarına odun hazırladı. Hava sıcaklığının gece 1 dereceye kadar düşmesi nedeniyle seracılar, özellikle yeni ektikleri domates fidelerini korumak amacıyla sabaha kadar don tehlikesine karşı soba nöbeti tutuyor. 

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da, soğuk hava nedeniyle özellikle seracıların çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bu yıl ilçe genelinde 4 bin dönüm serada yaklaşık 50 bin ton domates hasadının yapılacağını vurgulayan Can, tedbir alınmadığı takdirde gece sıfırın altına düşen soğuk havanın, ürünün değer kaybetmesine yol açabileceğini, bu nedenle de çiftçilerin çok dikkatli olması gerektiğini dile getirdi. 

Meteoroloji 6'nci Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, zirai faaliyetlerin ve seracılığın devam ettiği kıyı bölgelerinden Akdeniz kıyı kesimlerinde hafta içerisinde hafif ve orta kuvvette zirai don olayı beklendiği bildirildi.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 18.01.2016 14:53
Anahtar Kelimeler:
MersinFırtınaSeraHasar
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177