banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Eylül 2016 Salı 12:37
FETÖ'nün dershanesi MEB bünyesinde hizmet verecek

Batman Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı İbrahim Vural, yaptığı açıklamada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine karşı mücadele ederken şehit düşenlere Allah'tan rahmet diledi.

Bu yıl Halk Eğitim Merkezinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile irtibatının tespit edilmesinin ardından kapatılan ve Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen dershane binasına taşınacağını ifade eden Vural, destekleme ve yetiştirme kurslarının bu binada yapılacağını aktardı.

"Üniversite hayallerini gerçekleştirmek için kurs düzenliyoruz"

Vural, taşınma işlemlerinin kısmen gerçekleştiği yeni hizmet binasında ekim ayından itibaren üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz kurs verilmeye başlanılacağını belirterek, şimdiye kadar 400 öğrencinin kursa katılmak için başvuru yaptığını anlattı.

Müracaat eden öğrencilerin ücretsiz olarak üniversiteye hazırlanma imkanı bulacağını kaydeden Vural, maddi durumu düşük olan lise mezunu öğrencilerin kurs için başvuru yapabileceğini dile getirdi.

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl 3 merkezde verdiğimiz destekleme, yetiştirme kurslarımızı bu yıl yeni binamızda vereceğiz. Mezun öğrenciler için bu kursları açıyoruz. Bu yıl hem hafta sonu hem de hafta içinde kurslarımız olacak. Özellikle dershaneye gidemeyen, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere yardımcı olmak, onların üniversite hayallerini gerçekleştirmek için devletimizin yardımıyla, destekleme yetiştirme kurslarını düzenliyoruz. Diplomaları ve kimlik fotokopileri ile müdürlüğümüze başvuran öğrenciler ücretsiz kayıt yaptırabilir. Bu yıl 3 dönem için planladığımız kurslarımız başlıyor."

Muhabir: Selman Tür

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 27.09.2016 12:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177