banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Ekim 2016 Cumartesi 15:09
'FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere meydanı boş bırakmayacağız'

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen Camiler Haftası'nın açılış töreninde, din görevlilerine ve katılımcılara hitap etti.

Hicri yılbaşını kutlayarak konuşmasına başlayan Kurtulmuş, "Hicri yılbaşının, İslam dünyasının içinde bulunduğu zilletten, meskenetten, tartışmalar ve çatışmalardan uzaklaşarak, terörün ve İslamofobinin baskı altına aldığı bir coğrafya olmaktan kurtulmasına vesile olmasını, bu yönde atılacak adımları hızlandıran bir başlangıç olmasını diliyorum. Hicri yıl, daha aydınlık bir İslam dünyası, barış içerisinde bir Müslüman coğrafya ve sorunlarını aşma istikametinde meseleleriyle yüzleşme başarısı göstermiş, sorunlarını çözmüş yeni bir canlılık içerisindeki bir İslam dünyasıyla karşı karşıya kalmamıza vesile olur." ifadesine yer verdi.

Kerbela şehitlerini sadece rahmetle anmak ve onu bir matem havasında geçiştirmekten öte Kerbela şehitlerinin öğrettiklerini de iyi anlamak gerektiğine vurgu yapan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Kerbela şehitlerinin mücadelesiyle birlikte insanlık tarihinin başından itibaren var olan iki çizgi çok daha net bir şekilde ortaya çıktı. Bir tarafta ehli beytin haksızlığa karşı duran çizgisi, bir taraftan Kabil ile başlayan Yezid ile devam eden haksızlığın ve isyanın çizgisi. Yezid'in ve Yezid siyasetinin dünyaya öğrettiği üç şey vardır. Saltanat, servet ve sulta. Yani güç bulurlarsa kullanırlar, güç görürlerse kaçarlar. Yezid siyasetinin özelliği budur. Ama Hazreti Ali'nin ve ehli beytin, Hazreti Peygamber'in ve İslam şühedasının ortaya koyduğu yol ise güç, ne kadar güçlü olursa olsun onun karşısına dikilmek ve onun karşısında hakkı söylemektir. Aziz milletimiz, Kerbela şehitlerinin bize öğrettiğinin sadece tarihi bir kıssa olmadığını, 15 Temmuz akşamı göstermiştir. 15 Temmuz akşamında uçaklara, helikoptere, tanklara ve makineli tüfeklere karşı zulmün, isyanın, tuğyanın yani Yezid siyasetinin araçlarına karşı göğsünü siper ederek Hazreti Ali, Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hamza gibi dikilmesini bildiler ve şehit olmasını bildiler."

"FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız"

"Herkese açık olan bu müesseselerimiz, bu fonksiyonlarını görmezse o zaman birtakım gizli örgütler, birtakım din adına kapalı birtakım örgütler ortaya çıkıyor ve ümmetin çoğunluğundan farklı olarak gizli birtakım yapılanmalar ortaya koyuyor." diyen Kurtulmuş, bunu önlemenin yolunun kapısı herkese açık olan camileri, medreseleri, dergahları yeniden inşa etmek olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Camiler Haftası'nda bu konuların yeniden ele alınması gerektiğine işaret ederek, "Camiyi yeniden arınma, toplanma, toplumun merkezi, toplumsal sorunların çözüm merkezi haline getirmek zorundayız. Bunu yaparsak FETÖ benzeri sahte örgütlenmelere hiçbir şekilde meydanı boş bırakmayacağız. Bunu yaparsak İslam karşıtlarının, İslamofobi faaliyetlerini bu ülkede dahi yürütmesinin zeminini ortadan kaldıracağız." diye konuştu.

"Camilerden yükselen o sesler, milleti yeniden birleştirdi"

Darbe girişiminin yaşandığı gece camilerden okunan selaları hatırlatan Kurtulmuş, "O gece camilerden yükselen o sesler, milleti yeniden Kerbela, Bedir, İstiklal Savaşı, Çanakkale ruhuyla buluşturdu ve camiler yeniden toplumun merkezi haline geldi." dedi.

Kurtulmuş, o gece sela okuyan bütün müezzin ve imam hatiplere teşekkür etti.

Muhabir: Ali Kemal Akan

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 01.10.2016 15:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177