banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
12 Ocak 2016 Salı 21:57
'Fed'in faiz artış hızı açık kanıtlara dayanmalı'
banner188
banner213
banner230

WASHINGTON

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek faiz artırımlarının, ülkedeki ücret ve fiyatların yükseldiğini gösteren açık kanıtlara dayanması gerektiğini söyledi.

Lagarde, Fransa Merkez Bankası tarafından Paris'te düzenlenen konferansta küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya nüfusunun yüzde 85'ini ve küresel ekonominin yüzde 60'ını oluşturan gelişen ülkelerin son yıllarda yavaşlamaya başladığını dile getiren Lagarde, ‘‘Mevcut tahminlerimize göre, gelişen ekonomiler gelişmiş ülkelerin gelir seviyesine 10 sene önceki beklentilerimizden daha yavaş hızda ulaşabilecek. Bu endişe verici bir durum'' diye konuştu.

IMF, yaklaşık 10 yıl önce gelişen ülkelerin gelişmiş ülkeleri 36 yıl içinde yakalayacağını öngören araştırmalara imza atmıştı.

'Faiz artış hızı kanıtlara dayanmalı'

Lagarde, Fed'in ilk faiz artışının pürüzsüz şekilde gerçekleştirildiğini, bunda açık iletişimin önemli rol oynadığını dile getirdi.

Bununla birlikte, normalleşme hızının gelecek için kritik olduğunu belirten Lagarde, ‘‘Faiz artış hızının Fed'in vurgu yaptığı gibi kademeli olması ve ücret ve fiyatların yükseldiğine yönelik açık kanıtlara dayanması gerektiğine katılıyorum'' diye konuştu.

IMF Başkanı, Fed'in faiz artışının gelişen ekonomileri nasıl etkileyeceğine de değinirken, özellikle dolardaki güçlenme ve kurdaki dalgalanmaların bu ülkeleri olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Muhabir: Gülbin Yıldırım

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 12.01.2016 21:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol