banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
02 Haziran 2016 Perşembe 11:22
Fed'in efsane Başkanı Bernanke'den : Bu defa eyleme geçtik
banner188
banner213
banner230

Fed Başkanlığı'nı 2014 yılında Janett Yellen'a bıraktıktan sonra zamanını yazmaya ayıran Bernanke'nin "Karar Alma Cesareti" adlı kitabı, Canan Feyyat ve Metin Demirsar'ın ortak çevirsiyle Scala Yayıncılık'tan yayımlandı. Toplam 670 sayfalık kitabın arka kapağında, Bernanke'nin krize ilişkin şu sözleri yer alıyor:"Her krizde eyleme geçenler ve bunu yapmaktan korkanlar olur. Günümüzde az bilinen 1907 Paniği'nden doğmuş olan ABD Merkez Bankası (Federal Reserve-Fed) 1930'larda ilk büyük sınavından geçememişti.
 Fed'in ve dünyadaki diğer merkez bankalarının önderleri, yıkıcı deflasyon ve ekonomik çöküntü karşısında pasif kalmışlardı. Bunun sonucunda küresel Büyük Bunalım yaşanmış, ekmek kuyrukları oluşmuş, ABD nüfusunun yüzde 25'i işsiz kalmış ve yurt dışında faşist diktatörlükler başa geçmişti. Tam 75 yıl sonra, yetişkinlik dönemimin önemli bölümünü hizmete ve incelemeye adadığım Federal Reserve, 2007-2009 krizlerinde ve sonrasında benzer durumlarla karşılaştı. Bu defa eyleme geçtik."

"Bu sizin kararınız ve sizin sorununuzdur"

Bernanke kitapta, büyüyen küresel finansal krize ilişkin ABD Senatosu'ndaki oturum ile ilgili bir anektodunu da şöyle paylaşıyor:"Soruların hızı kesilmeye başladığında Senatör Reid'e baktım, iki eliyle yüzünü ovuşturuyordu. Sonunda konuştu: 'Sayın Başkan, Sayın Bakan. Bu gece buraya geldiğiniz ve durumu bizlere anlatarak sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. Faydalı oldu. Bizim getirdiğimiz yorumları ve tepkilerimizi dinlediniz. Fakat kimse yanılmasın. Burada size söylenenler, kesinlikle Kongre'nin bu girişiminize destek verdiği anlamına gelmez. Ben bu noktayı bütün açıklığıyla netleştirmek istiyorum. Bu sizin kararınız ve sizin sorununuzdur.'

"Bernanke'nin kitabı Finans Zirvesi'nde konuşulacak

Bernanke'nin Destek Menkul Kıymetler desteğiyle yayımlanan kitabı, İstanbul Finans ve Yatırım Zirvesi'nin de ana konusu olacak. İstanbul Finans ve Yatırım Zirvesi, Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinin katılımıyla 11 Haziran günü düzenlenecek.Ana başlığı "Karar Alma Cesareti: 2008 Krizinden Bugüne Ekonomi ve Piyasalar" olarak belirlenen Zirve'nin katılımcıları, Fed'in efsane Başkanı Ben Bernanke’nin kaleme aldığı "Karar Alma Cesareti" kitabını konuşacak.

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 02.06.2016 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol