banner200
banner222
15 Nisan 2013 Pazartesi 11:00
Fazıl Say'a iddianame şoku
banner188
banner213
banner230
 Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say hakkında Twittermesajları nedeniyle "halkın bir kesiminin benimsediğidini değerleri alenen aşağılama" suçlamasıyla 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlananiddianame mahkemece kabul edildi. İlk duruşma için mahkeme Say'a davetiye gönderdi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan tarafından hazırlanan iddianamede, Say'ın davaya konu Tweetler'ini, ifade özgürlüğü çerçevesinde bir eleştiriden ziyade insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve üç büyük dinin mensuplarının ortak değerleri olan Allah, cennet ve cehennem gibi kavramlara yönelik hislerini nedensiz yere inciterek ve bu kavramların anlamsız, gereksiz ve değersiz olduğu kanaatini uyandıracak şekilde dini değerleriaşağılamak kastıyla yazdığı kanaatine varıldığı belirtilmişti.

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Şüpheli Say'ın Twitter hesabına dileyen herkesin hiçbir kısıtlama olmadan girmesi nedeniyle de aleniyet unsurunun gerçekleştiği öne sürülen iddianamede, Sosyal paylaşım sitelerinin kişilerin düşüncelerini kitlelerle paylaşmasında çok önemli yere sahip olduğu kaydedilmişti. İddianamede, yazı içeriklerine değişik kesimlerden çok sayıda kişi ve sivil toplum örgütleri tarafından günlerce gösterilen tepki ve tartışmalar da gözönüne alındığında şüphelinin şikayet konusu yazılarının kamusal barışı bozmaya elverişli olduğu anlatımıştı. Fazıl Say'ın TCK'nin 216/3. , 218/1. maddeleri uyarınca "halkın bir kesiminin benimsediği dinideğerleri alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapsitalep edilmişti

Say, iddianamenin kabulunun ardından önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEMİŞTİ

Fazıl Say 15 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan'a verdiği ifadesinde iseTwitter hesabında yazıları kendisinin yazdığını ancak bu yazıların büyük kısmının alıntı olduğunu öne sürerek suçlamayı kabul etmemişti.

DHA
Son Güncelleme: 15.04.2013 11:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol