banner200
banner235
banner225
15 Nisan 2013 Pazartesi 14:48
Fazıl Say’a hapis cezası!
banner188
banner213
banner230
Fazıl Say “Dini değerleri aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı

İstanbul 19 Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Fazıl Say katılmazken Say’ı avukatı Meltem Akyol temsil etti. Duruşmada müştekiler Ali Emre Bukağlı, Orkun Şimşek ve avukatları da hazır bulundu. Hakim sanık Fazıl Say’ın avukatına son savunmasını sordu.

AVUKATI BERAAT İSTEDİ

Avukat Meltem Akyol, “Dava konusu teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Hukuki mütalaadan aleyhe olanları kabul etmiyoruz. Takdiri mahkemeye bırakıyoruz. Sanığın söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı olmadığı kanaatindeyiz. Sanığın müsnet suçtan beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi. Hakim Hulusi Pur davayı karar bağlamak için duruşmaya 15 dakika ara verileceğini belirtti. Bunun üzerine müştekiler ve avukatları kendilerine de söz verilmesini istedi. Ancak hakim Pur müşteki ve avukatlarına söz vermedi, duruşma salonunun boşaltılmasını istedi.

SAY’A 1O AY HAPİS CEZASI

Aranın ardından kararı açıklayan hakim Hulusi Pur, “Sanığın eylemi sabit olup suçun işleniş şekli, sanığın kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki nazara alınarak ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın eylemi yayın yoluyla işlemiş olduğunu dikkate alan mahkeme, cezayı yarı oranında arttırıp 12 aya çıkardı.

Mahkeme sanık Say’ın duruşmalardaki tavır ve davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkı dikkate alınarak 1/6 oranında indirilerek 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

HÜKMÜN AÇIKLANMASI GERİ BIRAKILDI

Mahkeme sanığın sabıkasız oluşunu dikkate alarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Hakim Pur ayrıca, 5 yıl denetim süresi belirlenmesine ve denetim süresinde herhangi bir yükümlülük belirlenmesine yer olmadığını karara bağladı.

‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM

Karar ile ilgili Fazıl Say, kamuoyuna açıklama yaptı. ‘Karar için yurdum adına çok üzgünüm’ diyen Say’ın açıklaması şöyle:

“Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye’deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir.”

banner229
Son Güncelleme: 15.04.2013 14:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol