banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
24 Kasım 2016 Perşembe 17:37
'Faiz artırımı doları durdurmaz, yavaşlatır'
banner188
banner213
banner230

İsmail Gülle, Merkez Bankası’nın faiz artırma kararı ve Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri dondurma kararı ile ilgili bir açıklama yaptı. Gülle açıklamasında Merkez Bankası’nın faiz artırımı döviz kurları üzerinde sınırlı da olsa bir etkisi olacağını belirtti.


Kararın ilk etapta doların yukarı gidişini yavaşlatacağı ancak durduramayacağı görüşünde olduğunu dile getiren Gülle, “Alınan bu karar ilerideki faiz artışları için bir kapı aralığı bırakmıştır. Faizlerde daha da artışlar olacağından endişe ediyorum. İnşallah bundan sonra faiz artırımına gerek kalmaz” dedi.


AP Kararı tamamen siyasi amaçlı


Gülle, AP kararının da siyasi amaçlı olduğuna değinerek şunlara dikkat çekti:


“Avrupa Birliği siyasal anlamda bize sıkıntı çıkarmaya devam ediyor. Kararı tümüyle siyasi bir karar olarak görüyorum ve kabul etmiyorum. 50 yıllık süreçte AB ile siyasal anlamda gelgitlerimiz oldu. Ancak ekonomik anlamda çok sağlıklı bir iş birliği süreci yaşadık. Ticari ilişkilerimizi her geçen gün geliştirdik. AB ülkeleri ihracatımız için birinci pazar olma özelliğini taşırken, Türkiye’de AB’li firmalar için halen en gözde pazarların başında geliyor. Avrupa Parlamentosunun dondurma kararı umarım ticari ilişkilerimizi etkilemez. Eğer yansır ise Türk iş dünyasını olduğu kadar AB’li partnerlerimizi de olumsuz etkileyecektir. Bunu önlemek için AB’li partnerlerimizin de Parlamento’nun siyasi amaçlı yanlış kararını düzeltmesi konusunda baskı yapacaklarına inanıyoruz.”

Kaynak: DHA

banner229
Son Güncelleme: 24.11.2016 17:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol