banner200
banner222
29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:08
Facebook’tan Avukat’ı tehdide, 6 ay hapis!
banner188
banner213
banner230

Zaman Gazetesi’nden Mehmet KURU’nun haberine göre; “Eskişehir’de Avukat Abdullah Algın, kefil olduğu halde ödemediği bir borç sebebiyle H. S.’nın babası hakkında için icra takibi başlattı. İkaz ve taleplere rağmen borç ödenmeyince H. S.’nın babasının evine haciz konuldu ve ardından ev icra yoluyla satıldı. Yaşananlara tepki gösteren H. S., sosyal paylaşım sitesi ‘Facebook’ üzerinden ‘Semiha Hopan’ ismiyle sahte bir hesap açtı. Bu hesap üzerinden avukat Algın’a ‘tehdit ve hakarette’ bulundu. Facebook üzerinden gönderilen mesajlarda, “Cezanı çekeceksin. Kime bulaştığını bilseydin. İleride keşke demek zorunda kalmasaydın.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Av. Abdullah Algın, konuyla ilgili araştırma başlattı. H. S., sahte ‘Facebook’ hesabından Algın’a gönderdiği mesajların içinde gerçek ismini yanlışlıkla yazınca yakayı ele verdi. Avukat Algın, konuyu yargıya taşıyarak, H. S. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma neticesinde H. S. hakkında, sosyal medya üzerinden ‘tehdit ve söverek hakaret etmek’ suçu sebebiyle H. S. hakkında, 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Duruşmada kendini savunan H. S., hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatını istedi. S., avukat Algın’a yaptıklarının hesabını vermek zorunda olduğunu hatırlatmak için böyle bir yola başvurduğunu ancak tehdit kastının olmadığını iddia etti. Davacı Abdullah Algın ise avukatlık mesleği gereği yaptığı icra takibi sonucu sanığın babasının evine haciz konulduğunu, burada şahsi bir kastının olamayacağını belirterek, “Bu sebeple sanık beni Facebook mesajıyla tehdit etti. Sanık bu tehdit mesajlarını avukat arkadaşlarıma da göndermiş. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum.” dedi.

Savunmaların ardından dosyayı son kez inceleyen mahkeme heyeti, davayı karara bağladı. Sanık H. S., ‘tehdit ve hakaret’ suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın tehdit suçunu birden çok kez işlemiş olduğunu gerekçe gösteren mahkeme, 1/4 oranında artırıma giderek cezayı 7 ay 15 güne çıkardı. Ardından mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi hal durumunu da göz önüne alarak cezada 1/6 oranında indirime gitti ve cezayı 6 ay 7 güne indirdi. Ancak mahkeme, sanığa verilen bu cezada herhangi bir ertelemeye gitmedi.” Haber Kaynağı: Zaman.com.tr/gündem 27.07.2013


banner229
Son Güncelleme: 29.07.2013 11:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol