27 Kasım 2012 Salı 10:00
Facebook'taki salgına dikkat
 Facebook'ta gün geçtikçe yaygınlaşan bir mesaj milyonlarca kullanıcıya kısa sürede ulaştı. Kullanıcıların insiyatifiyle paylaşılan ileti şöyle:


"Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!
 

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook'a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook'un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

 
Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz..."


BU OYUNA GELMEYİN


Paylaşılan bu iletide kullanıcılar paylaştıkları içeriklerinin telifinin kendilerinde olduğunu ve izinleri dahilinde kullanılabileceğini dile getiriyor. İşin komik yanı ise bu mesajı yazanların otomatik olarak telif hakkının korunmaya başladığına inanılması.


Şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki böyle bir şey yok. Facebook hiçbir şekilde dün olduğu gibi bugün de size ait olan içerikleri kimseyle paylaşmayacak. Siz bu mesajı panonuza yazdığınızda da telif haklarınız korunmayacak, sadece sahte bir akıma siz de dahil olacaksınız, o kadar...


Ortaya atılan bu mesaj aslında Facebook'un halka açılmasıyla ilintili bir olay. Zira halka açılan Facebook'un içeriklerini de aynı şekilde halka açacağı iddialarına inanan kullanıcı duvarında bu iletiyi paylaşıyor.


FACEBOOK'TA PAYLAŞTIĞINIZ HER ŞEYİN SORUMLULUĞU SİZE AİT


Facebook'ta kullanıcıların içerikleri, yani paylaştığı şeylerin sorumlulukları kendilerine aittir. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, radikal bir karar alınmadığı sürece yarın da böyle olacak. Eğer gerçekten fotoğraflarınızı üçüncü gözlerden sakınmak istiyorsanız bunu Gizlilik ayarlarına girerek yapabilirsiniz.


Paylaştığınız her içeriğin altında içeriğin kimlere paylaşıldığına dair bir ibare görürsünüz. Burada kullanıcı ya arkadaşlarına, ya arkadaşının arkadaşına ya da tamamen halka açık olarak içerik paylaşabilir. Eğer paylaştığınız içeriği sadece siz ve arkadaşlarınız görsün istiyorsanız 'Arkadaşlar' seçeneğine tıklamanız yeterli.


Kısacası Facebook'taki salgın hızla yayılıyor ve maalesef kullanıcıların bir kısmı bilerek ya da bilmeyerek bu oyuna geliyor.

Hürriyet-Selim ÖZTÜRK / seozturk@hurriyet.com.tr

Son Güncelleme: 27.11.2012 10:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol