banner237
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
16 Eylül 2017 Cumartesi 15:47
Evini kaybeden Arakanlı Müslüman aile 9 gün aç kaldı

ANKARA

Sosyal medyadaki görüntülere, Myanmar'ın Arakan eyaletinde ordu ve Budist milliyetçilerin saldırılarında evlerini kaybeden ve Bangladeş'e göç yoluna düşen Arakanlı Müslümanların 9 gün sonra ilk kez yemek yüzü görmeleri yansıdı.

Sosyal medya üzerinde yayımlanan ve dün sabah saatlerinde kaydedilen görüntülere, Arakan'daki evlerinden kaçarak 9 gün boyunca aç susuz yürüyen Arakanlı Müslüman aile yansıdı.

Görüntülerde, aile fertlerinin, "Ormandaki yapraklar haricinde 9 gün boyunca hiç yemek bulamadık. İki çocuğumuz vardı, kayboldular ancak bugün biraz pilav bulabildik." ifadeleri yer aldı.

Bangladeş'e geçmeleri için kendilerine yardım edilmesini isteyen aile fertlerinin, sınırın Myanmar tarafındaki bekleyişinin sürdüğü kaydedildi.

Arakan'da kalan Müslümanlar da açlıkla karşı karşıya

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Başkanı Hla Kyaw da AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu ve Budist milliyetçilerin yoğun saldırısı altındaki Rathidaung'a bağlı Nyaung bin Gyi, Anaunk pyin, Sein Line daing ile Kuzey ve Güney Argataung olmak üzere 5 köyde Arakanlı Müslümanların acilen gıdaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

"Bu köyler tamamen giriş çıkışa kapalı. Yardımlar, buraya ulaşamıyor." diyen Kyaw, köylerde açlıkla karşı karşıya kalan sivillere bir an önce gıda yardımı sağlanması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Myanmar ordusunun silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakan'da sivillere yönelik saldırılarında, 25 Ağustos'tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor.

Saldırılarda 200 civarı köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı ya da kullanılmaz hale getirildi. On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da denizyoluyla Bangladeş'e geçiyor.

Bangladeş'e 25 Ağustos'tan bu yana 400 bine yakın Arakanlı Müslüman ulaştı.

Muhabir: Dildar Baykan

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 16.09.2017 15:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol