banner200
banner235
banner225
31 Ocak 2013 Perşembe 13:06
Ev Haczinde 'Lüzumsuz Eşya' Kargaşası
banner188
banner213
banner230
Denizli’de ikamet eden bir şahıs, bankaya olan borcunu ödeyemedi. Buna karşılık banka, şahsı mahkemeye verdi. Mahkeme kararına göre şahsa haciz işlemi uygulanması kararlaştırıldı. Mahkeme kararı gereği şahsın evindeki televizyon ve bilgisayara el konuldu.

MAHKEME: TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR LÜZUMLU EŞYALAR DEĞİL!

Haciz işlemi sonrası borçlu kişi Denizli 3’üncü İcra Mahkemesi’ne başvurarak aile bireyleri için lüzumlu olan ev eşyalarının haczedildiğini belirterek haczin kaldırılması yönünde talep ve itirazda bulundu. Şahsın itirazını değerlendiren mahkeme, istemin haczedilmezlik şikâyeti niteliğinde olduğunu kabul etti fakat yasal düzenlemedeki ‘lüzumluluk’ kriterinin ev yaşamının sürdürülmesi için mutlaka gerekli ‘olmazsa olmaz’ kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Haczedilen eşyalardan televizyon ve uydu cihazının geniş halk kitleleri tarafından daha çok dizi ve yarışma programları gibi eğlence amaçlı yayınların izlenmesi için kullanıldığını savunan Denizli 3’üncü İcra Mahkemesi, mahkeme sonucunda bu eşyaların ev yaşamının sürdürülmesinde lüzumlu olan eşyalar olmadığı yönünde karar verdi.

‘BİLGİSAYAR OLMADAN EV YAŞANTISI RAHATLIKLA SÜRDÜRÜLEBİLİR’

Bilgisayarın da ev yaşamının sürdürülmesi için zorunlu eşya olarak görülmediği davada bilgisayar olmadan ev yaşantısının rahatlıkla sürdürülebileceği belirtildi. Mahkeme, bu gerekçeleri öne sürerek borçlu kişinin itirazını reddetti ve haczedilen eşyaların iade edilmemesine karar verdi.

YASA NE DİYOR?

Bilindiği gibi 3’üncü Yargı Paketi’nin yasalaşması ile birlikte haciz uygulamalarında evde lüzumlu görülen ve kişinin yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli olan eşyalara el konulamayacağı maddesine yer verilmiş ve yasaya göre evdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, koltuklar, kıyafet dolapları, bilgisayarlara el konulmayacağı ve süs, ziynet eşyaları, antika ve paranın hepsinin alınmayacağı konusunda fikir birliğine varılmıştı. (Hukukihaber.net)

İLGİLİ KARARI OKUYUCULARIMIZLA PAYLAŞIYORUZ


hukukihaber.net
banner229
Son Güncelleme: 31.01.2013 17:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
cemil balcıoğlu 2013-02-01 16:18:01

türkiyedekraldan çok kralcıların olduğunu gösteren bir karar daha.. tv ve bilgisayar lüzumlu eşya değilmiş.... borçluda lüzumlu değildir bu mantığa göre... hukukçuların görüşlerini bekliyoruz. adalet bakanlığı lüzumlu eşyalar konusunda acilen bir tebliğ yayınlamalıdır.. toksa bu kargaşa sürekli devam edecektir..

Avatar
ahmet teke 2013-02-13 12:40:19

kanun açık bunu anlamayan hakim derhal şikayet edilmelidir bu hakimin aksine karar veren başka hakimlere ait kararlar çoğunluktadır.sayın adalet bakanımızın bizzat ağzından uygulamanın nasıl olacağına ait tv haberi vardır.yapılan hukuksuzluk cezasız kalmayacaktır.

Avatar
mehmet diker 2013-02-19 19:53:57

bence asıl olan bu kararı almış olan hakimin lüzumsuz olmasıdır.bu haber tamamen asparagas düzmece bir kararla yapılmış olup asılsızdır.daha dün eve gelen haciz memuru çift eşya olmadığı için hacze değer mal yoktur tutanağı yazıp gitti.böyle haberlere inanmayınız.hakim dahi olsa kanuna uymak zorundadır.

Avatar
kenan sayar 2013-08-26 16:47:38

bir yasada illakı şu bu diye eşyanın adının yazılmasına gerek yok.. ev eşyası nedır luzumlu ev eşyası nedir bulaşık makinası luzumsuzmudur o zaman luzumsuz ise hakımın evındekı bulaşık makınasıda luzumsuzdur..
borçu olmayan bunu kullanacak ama borçlu olan bunu evıne alamyıcak bu adaletmi !

Avatar
KAZIM ERGINÇ 2013-08-28 21:53:44

bir ev için luzumsuz olabılecek bir eşya varmıdır ! evlenırken kişi ev için eşya alır degılmı bir ev yaşantısı için normal bir ev yaşantısı için işte televizyon alır çamaşır makınası alır elektrık supurgesı alır.ev yaşantısını sürdürebilmek için antika eşya luzumsuzdur ama bir çamaşır makinası luzumludur...değerli bir süs eşyası olmadanda bir ev yaşantısı sürdürülebilir...yasa aslında ev eşyası haczini kaldırmıştır bunu anlamak zor degıl..yasanın içinde neyin haciz edilebileceği yazmaktadır ! yasa çok güzel düzenlendi ama eski haciz kafasıyla ısrar edenler hala var...eve giren her şey eşya dır eşya ıhtıyaçtır bir antika veya süs eşyası ıhtıyaç degıldır sadece zevktır göz okşamaktır ama bir bulaşık veya çamaşır makınası ıhtıyaçtır o nedenle alınmıştır..biri bulaşık yıkar biri çamaşır yıkar..borcu olan bır kışının borcu bıtene kadar bunları evinde bulundurmasının yasak olması utanç verıcı bır durumdur !

Avatar
aybala güngör 2013-09-01 00:09:23

Aslına bakarsanız bir yasa yapılırken herseyin düşünülmesi gerekır..borçlu kişiye oturdugu eve teblıgat yapılıyor o evde bellkıde 1 çocuk var 1 eş var bunların borcu yok işin ilginç yani belkide kullanılan eşyalar belkide borç olmadan çok öncede alınmış olabılır..o eve haciz yapılıyor ve o evdeki eşyaların tamamı borçlu olan kişininmiş gibi işlem yapılıyor saçmalık zaten burda başlıyor..bunu geç TV haciz edilmiş e peki tv yi izleyen borcu olmayan bir çocuksa yada 1 kadınsa bunun hakkını kim arayacak ! tuhaf bir durum o evde 3 kışı var TV haciz ediliyor bu tv yi 3 kişi izliyor bunlardan ikisinin borcu yok ! yasa çıkmadan önce yok aileler mahvoldu şöyle oldu böyle oldu diye yazılıp çizildi sen yine en basit tv yi haciz ediyorsan o evde huzur kalırmı..o zaman yasa niye çıktı pek luzumlu ev eşyası yerine luzumlu ev eşyası dendıgıne göre burda evde kullanılan eşyalardan bahsediliyor..neden hala bunları kısıtlamaya çalışıyorlar tv de dizi izleniyor diye hacizmi yapılır ...