banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
30 Mart 2016 Çarşamba 22:32
'Et ithalatı yerli üreticiyi sarsmayacak şekilde olacak'

ANKARA

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezindeki (ESAM), 'Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık' mevzulu konferansta mütekellim Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dünyada 5 bilyon hektarlık tarıma ergonomik toprak olmasına rağmen bunun 1,3 bilyon hektarlık kısmının kullanıldığını söyledi.

Küresel manada tahminî 2 bilyon insanoğlunun kıtlık tehdidi ile gönül rahatlığı karşıya olduğunu dile getiren Çelik, gelecekte evren nüfusunun 10 milyara ulaşmasının beklendiği düşünüldüğünde besin dair insanlığı ehemmiyetli tehlikelerin beklediğini kaydetti.

'Serbest meydan buyurmak bölüt cefa etmek değil'

Et fiyatlarına bağlı değerlendirmelerde de mevcut Çelik, Türkiye'nin et üretimi dair baş döndürücü ehemmiyetli resmiyet büküm ettiğinin altını çizdi.

Çelik, baş döndürücü makul koşullarda et ithal edilerek sektöre sürülebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

'Ama o zaman, yerli üreticinin maliyetlerini dikkate almazsanız, yerli üretici hayvancılıktan kazanç ve böylecene baş döndürücü şimdi iri ortak sorunla gönül rahatlığı karşıya kalırsınız. Bu konudaki ithalatın yerli üreticinin maliyetini sarsmayacak, onu rencide etmeyecek şekilde olması dair hassasiyetimiz var. Onun düşüncesince sektörle ortak araya geldik. Dedik ki sektöre, 'Bu mevzuda ortak çatı belirleyelim. Halkın baş döndürücü tükettiği kıyma ve kuşbaşı dair belirleyeceğimiz fiyatlar önemlidir.' dedik. Burada ortak keyfilik olamaz. Serbest meydan şartları eyvallah ancak başıboş meydan buyurmak bölüt cefa etmek değil.'

Muhabir: Erdal Çelikel

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 30.03.2016 22:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177