banner200
banner222
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
25 Ocak 2016 Pazartesi 13:38
Esnafı 'DAEŞ üyesi olduğu' iddiasıyla öldüren zanlıya dava
banner188
banner213
banner230

Gaziosmanpaşa'da esnaf Mürsel Gül'ün, ''DAEŞ üyesi'' olduğu iddiasıyla terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerinin düzenlediği silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin tutuklu sanık Agit Bilge hakkında ''tasarlayarak öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ''terör örgütüne üye olmak'' ve ''Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet'' suçlarından 18 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Temizlik malzemesi işleri ile uğraşan esnaf Mürsel Gül'ün ''DAEŞ üyesi'' olduğu iddiasıyla öldürülmesine ilişkin aranan firari sanık Agit Bilge'nin yakalanıp tutuklanmasının ardından Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca hazırlanan iddianamede, Mürsel Gül'ün babası Fahrettin Gül 'müşteki', Agit Bilge şüpheli sıfatıyla yer aldı.

Silahlı terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'nin oluşumunun anlatıldığı iddianamede, YDG-H'nin metropollerde alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığı, yazılı ve görsel medya organlarıyla internet sitelerinden yapılan eylem, gösteri ve protesto talimatlarının bu birimlerce yerine getirildiği kaydedildi.

İddianamede, terör örgütü olan bu birimin özellikle Sultangazi ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde etkin olmaya çalıştığı aktarıldı.

İddianamede ayrıca, Gaziosmanpaşa'da 21 Temmuz'da silahlı saldırı sonucu öldürülen Mürsel Gül'ün otopsi ve olay yeri inceleme raporlarına da yer verildi.

YDG-H olayı üstlendi İddianamede, maktulün ölümünün, silahlı terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H tarafından üstlenildiği ve internet sitesinde bu yönde bir habere yer verildiği belirtildi.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda, olayın olduğu anda kırmızı bir aracın mahallede dolaştığı ve kimliğini vermek istemeyen bir şahsın 'Agit kaçıyor' şeklinde bir bağırma duyduğunu beyan ettiği aktarılan iddianamede, Mürsel Gül'ün telefonunda yapılan incelemede, en son arayan numaranın sahibinin Berat Akgül olduğunun tespit edilerek, Akgül'ün de ifadesine başvurulduğu kaydedildi.

Öldürme eylemi planlı bir organizasyon

İddianamede, Agit Bilge ve hakkında dava açılan diğer sanıkların, maktulü eylem yerine çekmek için organizasyon yaptıkları anlatıldı. İddianamede, olay yerine temizlik malzemesi bulunan aracıyla gelen maktule, telefonla aranıp temizlik malzemesi siparişi verildiği, maktulün avucundaki yazıda siparişin götürüleceği adresin olduğu kaydedildi. 

Tüm deliller değerlendirildiğinde, şüpheliler İlyas Arat ve Agit Bilge'nin örgütün talimatı ile maktulü tuzağa çekerek öldürdüklerinin tespit edildiği aktarıldığı iddianamede, diğer şüphelilerin ise öldürme eylemine iştirak ettiklerine dair somut delil elde edilemediği ancak örgüt çağrısı üzerine sokağa çıkıp izinsiz gösteri yapmaları nedeniyle terör örgütüne üye olma suçunu işledikleri ifade edildi.

Olayın geçmişi

Gaziosmanpaşa Karayolları Mahallesi'nde 21 Temmuz'da sakallı esnaf Mürsel Gül, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Gül'ün, DAEŞ üyesi olduğu iddiasıyla terör örgütü PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H üyeleri tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti. Olayın ardından emniyet yetkilileri, saldırıyı PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'nin üstlendiğini ve Mürsel Gül'ün DAEŞ'le bir bağlantısının bulunamadığını açıklamıştı.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 25.01.2016 13:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol