banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
01 Şubat 2016 Pazartesi 13:27
Eski Milletvekili Aygün'e mahkumiyet
banner188
banner213
banner230

Eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Twitter'daki paylaşımlarıyla 'Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hakarette bulunduğu' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' gerekçesiyle 1 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Aygün ve avukatları katıldı.

Aygün, bazı CHP'li milletvekillerinin de izlediği duruşmada suçlamaları reddetti.

Yargıya güvenmediğini söyleyen Aygün, şunları kaydetti:

'İslam'ın çeşitli yorumlarını eleştirmemiz normaldir. İfadelerim eleştiri özgürlüğü kapsamındadır. Dinin kalplerdeki temiz yerini koruma amacı gütmektedir. Dinin farz ettiği olumlu değerleri hatırlatmak amacıyla paylaşımda bulundum.'

Ceza ertelendi

Sanık avukatı Murat Yılmaz, müvekkilinin paylaşımının eleştiri kabul edilmesi gerektiğini savunarak, 'Başkaları daha sert paylaşımlarda bulunmalarına rağmen yargılanmıyor. Müvekkilim iktidarı rahatsız ettiği için hedef haline getirilmiştir. Bunlar eleştiri kabul edilmezse, bu salondaki herkes bir gün mahkum olacaktır' diye konuştu.

Avukat Faik Serdar Erman ise dava konusu ifadelerin 'düşünce özgürlüğü' kapsamında olduğunu söyledi ve 'Ağır da değildir. Müvekkilimin beraatini talep ederim' dedi.

Aygün, 'Yargının saygınlığının korunması gerektiğini düşünüyorum. Söylediklerimin hepsinin arkasındayım' diye konuştu.

Hakim İfakat Malatyalıoğlu, Aygün'ü, 'Başbakan Davutoğlu'na alenen hakaret ettiği' gerekçesiyle 1 yıl 2 ay, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği' gerekçesiyle de 9 ay olmak üzere 1 yıl 11 ay hapse mahkum ettiğini açıkladı.

Malatyalıoğlu, Aygün'ün, 'ertelemeye engel sabıkasının bulunmaması ve bir daha suç işlemekten çekineceğine yönelik kanaat oluştuğundan' cezaları erteledi.

Kaynak: AA

banner229
Son Güncelleme: 01.02.2016 13:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol