banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
27 Şubat 2016 Cumartesi 13:23
'Eşim başörtülü diye ordudan atıldım'

Bilecik'te amme kurumunda vazifeli İsmail Kaplan, astsubayken 28 Şubat sürecinde, benzeri başörtülü bulunduğu ve salat kıldığı düşüncesince ordudan uzaklaştırılmasıyla yaşamış bulunduğu zorlukları unutamadığını belirtti.

Kaplan (46), AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 1984'te atlaya zıplaya askeri liseye girdiğini söyledi.

Mamak Muhabere Okulundan 1988'de yetkilendirilmiş olduktan sonraları Çanakkale Gelibolu Kolordu Muhabere Taburunda gedikli komünikasyon teknisyeni adına göreve başladığını kaydeden Kaplan, 2000'e derece ayrımlı birliklerde fariza yaptığını bildirdi.

Ordudaki görevinin, 28 Şubat süreci öncesine derece başarılarla komple bulunduğunu tabir fail Kaplan, 'Hatta KKTC'de fariza yaptığım tam yığın komutanımız beni 'örnek astsubay' adına önceleme etti. Kıbrıs'taydım ve 28 Şubat süreci başladı, kip astsubayken değme nesne bilakis döndü. O tarihten itibaren ikinci dershane yurttaş ve istenmeyen eş muamelesi gördüm, değme çeşitli haksızlık başladı' dedi.

Kaplan, 2000 senesinde izindeyken çağrılıp, girintisiz çıkıntısız müşterek belgeyle ordudan ilişiğinin kesildiğinin bildirildiğini anlattı.

Yıllardır atlatmak yediği, bayıla bayıla başladığı mesleğinden müşterek günde atıldığını tamlayan Kaplan, şunları kaydetti:

'Ordudan atılma sebebim, bana sunulan belgede 'disiplinsizlik' adına gösterildi. Bir anda aylak kaldık. Hiçbir vasfınız yok, 'Ne iş olursa yaparım' modunda iş arıyorsunuz. Yaşamayan bilmez. YAŞ kararlarıyla ayrılıyorsunuz ve sizin hakkınızda sunulan sonucu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi engelleme tek yere götürüp hakkınızı arayamıyorsunuz. Kanunla önümüzü kapatmışlar. 2010'daki referandumda hükümetimizin, salim olsun, YAŞ kararlarını yargıya açması ve peşi sıra bizlerle ilişik anayasa yapılmasıyla bu iş az buçuk normale döndü. Her nesne birlik normale döndü diyemeyiz, zira Askeri Yüksek yönetim Mahkemesi, ikili, üçgen kararnameyle görevine sonuç sunulan ihvan var. Bizler görevimize döndük, kanunla ödevli yahut zor olduk ama kararnameyle ayrılan arkadaşlarımızın bütünü şu anda halen aylak ve dışarıda.'

Bu süreçte ordudan atık personelin, boynunu büküp 'Allah'tan geldi, kaderimizmiş, çekecekmişiz' deyip bugünlere geldiğini tabir fail Kaplan, hemen o devre fariza karşılayıcı rütbeli askerlerin değil, onlarla eş çalışan, brifing veren, buraya çağıran ve gidenlerin de yargılanmasını, hakkettikleri cezaları almasını istediklerini laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 27.02.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177